Vieta:Dzūkija
Čirštų šaltinis Čirštų šaltinis kitaip Padreviškių šaltinis trykšta Varėnos rajono savivaldybės teritorijoje, netoli Kapiniškių kaimo, Kapiniškių miško 588 kv. vidurinėje dalyje, už 120 metrų į pietvakarius nuo kelio Kapiniškiai–Viršurodukis. Čirštų šaltinis trykšta stačiašlaitės, 9–11 metrų gylio griovos smaigalyje, Kapiniškių miške, 15–20 metrų skersmens sufoziniame cirke – tai gamtinė įgriuva, susiformavusi,…
Peržiūrėti daugiauSkerdzimų pieva Skerdzimų pieva – žemapelkė įeinanti į Kapiniškių kraštovaizdžio draustinio teritoriją, pietų Lietuvoje, Varėnos rajone, Dzūkijos nacionaliniame parke, ties Kapiniškių kaimu. Tai Skroblaus slėnio užpelkėjusi salpa, kurioje vingiuoja šaltiniuotasis Skroblus. Įžengus į šią vietą, patenki tarsi į kitą pasaulį – drėgną, kvepiantį, šaltiniuotą. Šaltas ir tyras Skroblus lėtai vingiuoja tarp akmenų ir…
Peržiūrėti daugiauVerknės senvagės šaltinis Verknės senvagės šaltinis – valstybės saugomas hidrogeologinis gamtos paveldo objektas, esantis Trakų rajono savivaldybėje, Aukštadvario miestelyje. Šaltinis trykšta Aukštadvario pietvakariniame pakraštyje, Verknės senvagės kairiajame krante, 0,6 km į rytus nuo Aukštadvario dvaro sodybos. Pasiekiamas iš Draugystės gatvės (kelias 4703 Aukštadvaris – Vaickūniškės) ties Aukštadvario tvenkiniu, kur stovi nuoroda į šaltinį. Jis pasižymi geros kokybės gėlu vandeniu, todėl gausiai lankomas Aukštadvario regioninio parko lankytojų ir vietos…
Peržiūrėti daugiauPavinkšnės šaltinis Pavinkšnės šaltinis arba Gudų salos šaltinis trykšta Varėnos rajono savivaldybėje, Marcinkonių seniūnijoje, tarp Mardasavo ir Puvočių kaimų, apie 460 m. į Vakarus nuo kelio Pyvočiai – Mardasavas, apie 50 metrų nuo Merkio dešiniojo kranto. Apie 50 metrų ilgio šaltinio vaga vingiuoja per akmenėlius, pirmiausia pietų kryptimi, o prieš pat…
Peržiūrėti daugiauŪlostakos miško šaltiniai Ūlostakos miško šaltiniai trykšta Varėnos rajono savivaldybėje, Marcinkonių seniūnijoje, tame pačiame kaip ir Ūlostakos akmuo Paūlių kaime, kairiajame Ūlos upės krante. Randami jie Ūlos takos miško 2-ojo kvartalo pakraštyje. Ten, kur Ūlos kairysis krantas pereina į stačią aukštumą, gamta atvėrė nepaprastą reginį – tris gyvybės šaltinius, vietinių vadinamus…
Peržiūrėti daugiauŪlostakos akmuo Ūlostakos akmuo randasi Varėnos rajono savivaldybėje, Marcinkonių seniūnijoje, Paūlių kaime, kairiajame Ūlos upės krante, netoli santakos su Merkiu. Tai bene didžiausias Dzūkijos nacionaliniame parke akmuo. Santakos vieta vadinta Ūlostaka, pagal šį ir šalimai esančius vietovių pavadinimus akmuo dar buvo pavadinamas Baryso, Gražiuikos ar Lankelės akmeniu. Tai smulkiagrūdis, lyg…
Peržiūrėti daugiauVelnių pečius Velnių pečius arba Putoklis – tai Merkio dešinysis krantas ir upės gelmė, esanti maždaug 340 metrų į pietvakarius nuo dviejų legendinių Dzūkijos upių – Merkio ir Ūlos – santakos. Vieta glūdi giliai gamtos prieglobstyje, maždaug 210 metrų į rytus nuo senosios Mardasavo dvarvietės. Merkys čia daro kilpą, kairiajame…
Peržiūrėti daugiauIntuponių akmenys Intuponių akmenys – akmenų grupė esanti Prienų rajono savivaldybėje, Stakliškių seniūnijoje, Būdų kaime. Vietovėje išsidėstę du pagrindiniai natūralūs rieduliai ir keliolika papildomų akmenų. Pirmasis riedulys – pilkšvas, vidutinio grūdėtumo granito, maždaug 1,6 m ilgio (Šiaurės–Pietų kryptimi), apie 1,4 m pločio ir 0,45 m aukščio. Jo viršutinėje plokštumoje yra…
Peržiūrėti daugiauMeškos šikna Meškos šinkna (dar žinoma kaip Pakamšio pelkė) – aukštapelkė Varėnos rajono savivaldybėje, Marcinkonių seniūnijoje, 1 km į rytus nuo Marcinkonių, Dainavos girioje, 118 m aukštyje. Plotas – 17 ha. Aukštapelkės paviršiuje gausiai auga pelkinės samanos – kiminai, kurie čia sudaro ištisinį kilimą ir yra pagrindiniai pelkės „kūrėjai“. Aukštapelkėje augančios pušaitės yra nedidelės, palyginus su aplinkiniuose smėlynuose augančiomis pušimis. Pavasarį…
Peržiūrėti daugiauBareikos akmuo Bareikos akmuo su šaltiniu guli Prienų rajono savivaldybės, Stakliškių seniūnijoje, Intuponių kaime. Dirbamame lauke, kuris priklauso ūkininkui Bareikai, nuo kurio ir akmuo taip vadinamas – Bareikos akmuo nes guli Bareikos laukuose. Po akmeniu yra šaltinis – telkšantis ir niekur nenutrekantis vanduo. Akmuo nėra įtrauktas į saugomu kultūros vertybių…
Peržiūrėti daugiauIntuponių akmuo Intuponių akmuo, vad. Užkeikta merga randasi Prienų rajono savivaldybėje, Stakliškių seniūnijoje, Intuponių kaime. Tai pilkšvas, vidutinio grūdėtumo granitas, netaisyklingo kūgio formos su smailia viršūne. Akmens matmenys – apie 1,25 × 1,2 m, aukštis nuo dabartinio žemės paviršiaus – iki 1,3 m. Pietinėje akmens plokštumoje, maždaug 25 cm aukštyje…
Peržiūrėti daugiauGrūda Grūda – upė pietinėje Lietuvos dalyje, Dzūkijoje, Varėnos rajone, Dzūkijos nacionaliniame parke; Merkio kairysis intakas. Prasideda netoli Lietuvos ir Baltarusijos valstybės sienos, Gudų girioje telkšančiame ežere, vadinamame tuo pačiu – Grūdos vardu. Tai lygumų upė, ramiai kilpuojanti ir neskubriai nešanti savo vandenis per Dainavos lygumą. Puvočiuose įteka į Merkį. Dėl smėlėto grunto ir augančių miškų šio rajono upės pasižymi vandens skaidrumu ir vėsumu. Kadangi jos…
Peržiūrėti daugiau