Jonas Vaidelys "Kuršių užmaris" // Trimitas, 1936 m., nr. 30, p. 718-719;
Kuršių Užmaris yra vienas įdomiausių, ne tik Lietuvoje bet ir Europoje, gamtos kampelių, savo retomis kopomis, augmenija, gyventojais, vaizdais ir sava kultūra, šis kampelis, prijungus Klaipėdos kraštą prie Lietuvos, kasmet apgulamas ekskursijų ir vasarotojų.
Kuršių Užmaris prasideda Rytprūsiuos — Krante ir baigiasi Klaipėdos Kopgaliu, turi 98 kilometrus ilgio, bet Lietuvai priklauso nuo Nidos 50,8 km., o likusi nuo Nidos iki Kranto — yra Prūsų Lietuvoje. Lietuviškasis Kuršių Užmaris apima 13.073 hektarus žemės plotą. Pačios kopos nėra plačios, pusantro ir daugiau kilometro, plačiausia vieta netoli Nidos, ties Bulviškių ragu — 3,9 km. Užmario paviršius nėra vienodas, pakilesnis ir stačiais krantais nuo marių, jūros pakrantės yra lėkščios ir lygesnės. Kas kita slenkančios kopos, kurios pakyla ligi 40 metru ir nusileidžia į marių pakraštį. Jūra visu pakraščiu negili, dešimt metrų gilumo vingis nutolęs nuo kranto pusantro kilometro. Kuršių marios visai negilios, tik ties Nida ligi šešių metrų, o šiaip ir pusantro metro.
Užmario klimatas nėra vienodas, daugiau priklauso jūros klimato zonai, tad ir kopų augmenija yra skirtinga, apaugusi pajūrio miežiais, avižomis, kalnų pušimis, įvairiais krūmokšniais, alksniais, berželiais ir kitais. Nešiojamos kopos apsodintos kalnų pušimis nuo slinkimo. Marių pakraščių augmenija priklauso gėlųjų vandenų augmenijai, tad ir pamariai apaugę atneštomis sėklomis. Pati kopų gyvūnija turtinga, bet gausingos marios žuvimis. Pro čia daugiausia skrenda paukščiai žiemoti iš įvairių kraštų į pietus, čia jie pasilsi. Paukščių pralekia į tris šimtus rūšių ir čia jie žieduojami. Čia gyvena mūsų girių papuošalai briedžiai.
Kopų archeologiniai radiniai rodo, kad čia gyventa dar akmens gadynėje. Randamas gintaras aiškiai sako apie mūsų senolių kultūrą.
Įkūrus 1252 m. Klaipėdą, Užmaris virsta svarbiausiu susisiekimo keliu. Dabartiniai kopų gyventojai, sena lietuvių giminė kuršiai, čia, spėjama, yra atėję Mindaugo laikais. Jie kalba trimis kalbomis: darbe ir namie — kuršiškai, mieste ir įstaigoj — vokiškai, bažnyčioj — lietuviškai. Labai įdomus Kuršių Užmario susidarymas. Senais laikais Baltijos jūrą išsiveržusi pro žemai stovintį krantą, kuris buvo tarp Sambijos stačių krantų ir Klaipėdos krašto aukštumų, užliejo dabartinių Kuršių marių vietą, ir Nemuno įtaką, sudarydama vieną jūros įlanką. Toji įlanka rytuose siekė Klaipėdą, Priekulę, Saugus, Šilutę, Pagėgius, Ragainę, Tilžę, o pietuose — Tilžę, Šilgalius, Jurgaičius, Skaisgirius, Mielaukius, Labguvą, Šakius, Krantą. Pati jūros įlanka buvo net ligi dvidešimt keturių metrų gilumo, vakarinėj — marių pusėj dar giliau. Ilgainiui, užnešama smėliu, mergeliu, o iš jūros — sąnašomis ir įlanka darės seklesnė. Ledynų gadynėje kyšulys nuo Kranto ligi Šarkuvos, tos gadynės sala ties Kuncais, Rasyte, taip pat Klaipėdos krašto aukštumos tarp Olandų kepurės ir Klaipėdos, sudarė pertvarą tarp jūros ir susidariusios įlankos, pamažu ėmė darytis salelės, kilti dugnas ir lygintis. Vėliau jūros išmetamas smėlys sunešė atskirus kalnelius ir susidarė sąlygos augalams augti. XVIII a. per septynerių metų karą, išnaikinami dideli Užmario miškai, ir vėl vėjas pustė nuogų kopų smiltį. Pirmiausia užpustyta Senieji Kuncai, o apie 1569 metus bažnyčia ir klebonija. Antrasis užpustymas laikomas ties Rasyte. Apie 1665 metus nuo Šarkuvos ligi Nidos kopos apaugę miškais, o 1722 metais dideli miškai auga ligi Smiltynės. Didžiausias kopų slinkimas prasideda rusams okupavus nemažą Rytprūsių dalį ir išnaikinus miškus. Slenkančiųjų kopų plotis siekia 900 m, o aukštis, gana didelis, pavyzdžiui, už Nidos, Tylos pakalnės kopa turi 63 m. Slenkančios kopos kasmet nuslenka ligi septynių metrų, bet kopos apsodinamos ir tai slinkimą sulaiko.
Lietuvos siena prasideda už Nidos, už Tylos pakalnės. Nida yra gražioje vietoje. Nidos vardas žinomas nuo 1437 m. 1559 m. čia gyveno 28 šeimynos. XVIII a. Senąją Nidą, 2 km. į pietus, užneša smėlys. Šiandieninė Nida apaugus medžiais. Dalis gyventojų pamarėje įkūrė Skruzdinės kaimą. Apie 1830 m. Nida ima plėstis, apsigyvena Naglių kaimo gyventojai, kurie buvo sudarę Purvinės kaimą. 1895 m. Nida jau turi 701 gyventoją. Vėliau daug nukenčia nuo gaisrų. Dabar Nida turi per tūkstantį gyventojų. Nida šiandien gražus kurortas su Urbo kalnu 51 m. aukščio. Raudonu švyturiu, statytu 1874 metais, kas dešimt sekundžių blykčiojančiu, Angių kalnu 58 m aukščio. Nuo 1932 metų veikia sklandymo mokykla. Yra labai gražių vasarnamių. Baigiamas įrengti kopų muziejus. Senos, gražios kapinės su retais kryžiais. Už Nidos į Klaipėdos pusę gražus žvejų kaimelis Preila, įkurtas 1843 m. iš užpustyto Naglių kaimo. Gyventojų turįs per 300.
Be Nidos ir Preilos, šiurpu nukrečia jau net tris kartus palaidotas Karvaičių kaimas, turįs tiksliausią užpustytų kaimų istoriją. Šiame kaime gimė garsus mokslininkas ir rašytojas prof. Martynas Liudvikas Rėza (1776 — 1840). Prof. Rėza pats tą viską matė, išgyveno ir savo poemoj „Nugrimzdęs kaimas“ 1797 metais labai gražiai aprašo. Karvaičių kaimas netgi minimas XV a. Jo pustymas prasidėjo 1765 metais. 1777 m. kaimo klebonija perkeliama į kitą vietą. 1779 m. tenka uždaryti bažnyčia ir mokykla. 1792 m. bažnyčia užpustoma ir likučiai perkeliami į Juodkrantę, o gyventojai į Nidą ir Juodkrantę. Ir dar galima rasti įvairių Karvaičių kaimo sodybų ir žmonių liekanų. Jauniausias kaimas Pervelka, įkurtas 1884 metais iš Karvaičių kaimo atsikėlusių gyventojų. Šis kaimelis taip pat buvo pustomas, bet suspėta išgelbėti. Ties Pervelka gražus, tylus 53 metrų Skirpstų kalnas. Nuo čia prasideda antrosios negyvosios kopos su aukštais kalnais: Naglių 53 m., Vingių — 58 m., Avių — 40 m. ir kiti.
Netoli Juodkrantės visai užpustyti Naglių kaimai: Senieji, keturi kilometrai į pietus nuo Juodkrantės ir Naujieji, dešimt kilometrų nuo Juodkrantės. Senieji Nagliai kuršiškiai vadinami Aigėla ir istorijoj minimi 1447 m. Smulkių žinių nerandama, tik žinoma, kad 1728 m. užpustyti. Naujieji Nagliai užpustyti 1792 m. — 1846 m. Čia kalnai nuogi, aukšti. Nuo čia prasideda vadinamo Naglių Rago šešių kilometrų ilgumo aukštas kalnagūbris, aplink gražia gamta, bet šiurpia praeitimi. Vien tik XVIII a. užpilti septyni kaimai su dviem, bažnytkaimiais: Lattenvaldė, Kuncė, Preedė, Naujoji Pilkopa, Karyaičiai, Naujieji ir Senieji Nagliai.
Ramiausiai nuo slenkančių kopų išsilaikiusi Juodkrantė, žymus ir didelis kurortas. Pradžia siekia 1650 metus. Čia prie vieškelio buvus karčiams ir pats kaimas turėjęs tik kelis gyventojus. XVIII a. pabaigoje apsigyvenę. Karvaičių ir Naglių kaimų gyventojai. Juodkrantės gamta labai graži, ypač Ievos, Raganų ir Avių kalnai: Raganų kalne stiklinis paviljonas, o apačioj šlama tūkstantmetė Nuodėmių liepa. Ligi 1890 metų Juodkrantė garsėjo gintaro kasyklomis. Ievos kalne kasmet jaunimas švenčia Joninės. Pasodintas Nepriklausomybės medis.
Prie Klaipėdos, marių vidury kyšo sekluma Kiaulės nugara, iš dešinės įteka Viliaus perkasas ir prasideda Klaipėdos priemiestis Smeltė. Ties Klaipėda Smiltynės kurortas, čia kopos apaugę, jaunu kvapiu pušynu. Kopgaly nuo XVII a. riokso tvirtovė Klaipėdai ginti. Yra naujos kapinės, kuriose palaidotas mūsų rašytojas buvęs Klaipėdos gubernatorius Jonas žilius. Šiemet atidaryta buriuotojų mokykla. Kuršių Užmaris yra mums labai brangus, kaip lietuviškas, istoriškas ir gražus gamtos kampelis. Kopos yra vienintelės Europoje, Lankome Lietuvą, bet turime Užmarį būtinai aplankyti.