J. Ziminskas "Užmirštoji Kaniava ir jos praeitis" // Ateitis 1944 m. nr. 384, p. 5
Sritis tarp didžiulių girių: pietuose — Gardino, vakaruose — Varėnos ir šiaurėje — Rūdninkų, senovėje sudarė, šių dienų terminu tariant, stipriausią pietryčių Lietuvos tautinio atsparumo bunkerį, į kurį ištisais šimtmečiais suduždavo slaviškųjų tautų užmačios: iš rytų – rusinimo, iš pietų – lenkinimo.
Šios srities centro — Eišiškių apylinkėse po šiai dienai grynai lietuviškai tebeskamba bemaž kiekviena senesniopa apgyventa vietovė (Purvėnai, Dainava, Karkliniai, Pajuodupis, Vėžionys, Užuklonis), kiekvienas upelis (Dumblė, Prūdelis, Vėlupė, Juodupė — visi Versekos intakai), dažnas lauko baras (Šilainiai, Pavištagirys, Pašulnė), pievos (Strukiai, Skersabaliai, Klampiai), pelkės (Valka, Klonis, o nuo jų, tur būt, Valkininkai, Užuklonis) ir net paprastieji tarpukaimių bei tarpulaukių keliai (Gudakelis, Vergakelis, Skersakelis).
Tačiau arčiau Eišiškių, panašiai kaip ir palei kitus žymesniuosius Lietuvos centrus, gyvoji lietuvių kalba dėl daugelio priežasčių dalį savo pozicijų užleido svetimybėms, kuriomis, kaip pagal taisyklę, labiausia apsikrėtė privatiškų dvarų apylinkės, ir, atvirkščiai, lietuvybė mažiausia nukentėjo tuose plotuose, kurie priklausė buvusiems karališkiesiems dvarams, vėliau storastijoms.
Į vakarus nuo Eišiškių ir Rodunės, iš pietų, vakarų ir šiaurės girių supama Eišiškių srities dalis, turinti per 12 300 ha (50%) dirbamos, 11 000 ha (45%) miško ir 1 200 ha (5%) nenaudojamos, iš viso 24 500 ha žemės ploto, kadaise priklausė Kaniavos ir Dubičių storastijoms. Tai lietuviškiausias kampelis visoje buvusioje Lydos apskrityje.
Kaniava senovėje buvo didžiojo Lietuvos kunigaikščių dvaras. Ten nepereinamose giriose medžiodavę Lietuvos valdovai, o Vytautas Didysis net buvo pastatęs Dubičiuose medžioklės pilį. Dubičiuose jis labai dažnai lankydavosi ir iš ten užsienio valdovams laiškus rašydavęs. Netoli Kaniavos buvusi lietuvių medinė Drucminų pilis, kurią, pagal T. Narbutą (VII. t. 71 psl.), 1394 m. kryžiuočiai sunaikinę. Šių apylinkių laukuose ir ypač Ūlos upės pakrantėse užtinkama nepaprastai daug senkapių. Dubičiuose pirmoji bažnyčia buvusi pastatyta Vytauto Didžiojo laikais ir kai kurių kronikininkų teigiama, kad Vytautas Didysis nuo Dubinčių pradėjęs lietuvius krikštyti, nes už Dubičių miškų ir pelkių, Naujadvario apylinkėse ir tolimesniojo už Lydos ruožo gyventojai anuomet jau buvo rytų apeigų krikščionys.
Dubičiuose naują bažnyčią 1636 m. atstatė Jokūbas Kuncevičius. 1867 m. rusų valdžia Dubičių bažnyčią uždarė ir parapiją panaikino; tik 1909 m. ši parapija vėl buvo atgaivinta, pastačius medinę bažnyčią. 1529 m. žemvaldė M. Koscevičienė, turėdama galvoje, kad Dubičiai sunkiai pasiekiami per Nočios upelį ir pelkes, pastatė pirmąją Nočios bažnyčią. Dėl nuolatinių riaušių ir nesantaikos Nočios bažnyčioje lietuviai 1910 m. įsisteigė Rudnioje naują, grynai lietuvišką parapiją. Rudnioje seniau yra buvę geležies rūdos perdirbimo fabrikas noo ko ši vietovė ir vardą yra gavusi. Dar 1850 m. liustracijos dokumentuose aprašomas to fabriko trobesys su geležies tirpinimo katilais. Senovėje yra buvęs ir Kaniavos miestas (,,Slown. Geograficzny”), tačiau vėliau jis virtęs tik nedidele dvarviete su kaimu ir storastijos centru. Greta buvo ir atskira Dubičių storastija. Kaniavos storastiją 1771 m. valdė Mykolas Bžostovskis ir mokėjęs už ją valstybės iždui 987 zlotų pelno ir 800 zlotų žiemos mokesčių. Dubičių storastija anksčiau buvo kunigaikščio Radvilos nuosavybė, o nuo 1766 m. perėjo nuosavybėn Mscislavo kaštelionui grafui Juozui Tiškevičiui, kuris mokėdavęs iždui 795 zl. pelno ir 600 zl. žiemos mokesčių. Paskutiniuoju Kaniavos storastų buvo Kostas Bžostovskis kuriam 1773-75 m. Varšuvos seimas perleidęs 50-čiai metų ne tik Kaniavos, bet dar ir Varėnos, Daugų ir Punios storastijas.
Pagal 1790 metų inventorių, Kaniava jau vadinama nebe storastija, bet girininkija (Lesnictvo). Tai girininkijai priklausė šie kaimai: Babrauninkai, Liulionys, Mižonys, Lynežeris, Zervynai, Noškūnai, Staniunai, Kašėtos, Rūdnia (Ūla), Šuma- Krokšlys, Uta, Paąžuolė, Dainava, Kalviai, Pančė, Drucminai ir Daržininkai. Šios girininkijos valstiečiai 1819 m. paduotame g-jos valdytojui skunde štai kaip atpasakoja savo sunkią dalią:
„Gerb. Pone ir Geradėjau. Kaip mūsų Ponas ir Geradėjas susimilk ant mus, nes pražūsime visi mūsų Girininkijos gaspadoriai per rekrutų ėmimo vykdytoją Barčioką, kuris visumet užpylęs savo akis, kasnakt užpuldinėja ant mūsų gaspadoriškų namų, visiškai mus naikina ir be jokios priežasties išvaiko. Jau kai kurie ir savo namus pametė, o tris rekrutus laiko nuo pradžios jų suėmimo, tik vis anuos keičia kitais: kuris jam duoda dovanų, tą išleidžia ir vėl kitą be reikalo gaudo. Pas patį Lolevičių prieš dvi savaites paėmė rekrūtą, o 10 šio mėnesio naktį pats ketvirtas be sąmonės užpuolęs miegančius išdaužė namo langus, patį gaspadorių ir jo žmoną primušė tik už tai, kad ne greit atidarė duris. Dėl to prašome Gerb. Poną atleisti jį nuo visų valstiečių tvarkymo teisių, nes jau visa girininkija nepakenčia tokio skriaudimo ir latro, kuris negailestingai skriaudžia. Apie ką nuolankiausiai prašome Gerb. Poną ir Geradėją, kaip savo Tėvą ir Globėją, ir pasirašome trimis kryžiukais” (išvardinta 11 kaimų). Prašyme yra tokia rezoliucija: „Pagal Kaniavos girininkijos prašymą, ponas revizorius išaiškins, ir jeigu Barčioko sauvaliavimas pasitvirtintu, jį iš pareigų atšaukti. 1819 m. gruodžio 17. (pas.) W. Krapowski.” (Vertimas iš lenkų kalbos).
To paties (1790 m.) inventoriaus duomenimis, storastijoms priklausą valstiečiai turėję priverstinio darbo po 117 dienų per metus už valaką, be to, dar turėję mokėti dūminio mokesčio po 7,2 zlotų, činšo mok. po 46 zl. (rusai mokestį zlotais pakeitė į 4,93 rubl.), duoti natūra po 2 vištas ir po 2 kapas grybų.
Iš buvusių Kaniavos ir Dubičių storastijų, pagal rusų pertvarkymus sudarius Kaniavos valstybinį dvarą, to dvaro 1850 metų inventoriuje pažymėta, kad nuo liustracijos (tik nepasakyta, kurių metų) baudžiauninkams mokesčiai buvę padidinti ligi 9,27 rublių, tačiau beveik visai panaikinta darbo prievolė — sumažinta ligi 6 dienų (per metus už valaką) statybos darbams ir 12 dienų javų atsargoms sudaryti ir laikyti („magazinams“) skirtuose ūkiuose. Iš to paties inventoriaus matosi tų laikų valstiečių medžiaginė būklė.
Kaniavos valsčiaus dvaro kaimai buvo suskirstyti įvairaus ploto valakais (tas priklausė nuo dirvožemio kokybės), pavyzdžiui, Papiškių kaime valakas turėjęs 14 ha, Senkonių 23 ha, Kalėdonių 31 ha, Vydenių 42 ha, Dainavos 49 ha, Noškūnų 65 ha, Kašėtų 71 ha, Molynės 96 ha, o Ūtos bei Zervynų net 114 ha. Visą dvaro plotą sudarė 228 valakiniai ir 39 pusvalakiniai ūkiai, 39 daržininkai ir 53 bobeliai. Darbui tinkamų žmonių buvo 1 076 ir nedarbingų 881, iš viso 1 957. Gyvenamųjų namų buvo 326, negyvenamų trobesių 764. Gyvojo inventoriaus valstiečiai turėjo: 326 arklius, 672 jaučius, 492 karves, 742 kiaules, 1 225 avis ir 181 avilį bičių. Tuo būdu vidutiniai 6 gyventojams teko 1 gyvenamasis namas, 2 negyvenamieji trobesiai, 1 arklys ir 2 jaučiai; 1 karvė teko 4 žmonėms. Trobesiams pasistatydinti buvo duodama 120 medžių 40-čiai metų; remontui po 1 medį, kurui 14,5 m3, tvoroms po 10 baslių ir 5 m3 žabų vienam valakui per metus.
Panaikinus baudžiavą, iš buvusio valstybinio dvaro buvo sudarytas Kaniavos valsčius ir visa žemė atiduota valstiečių nuosavybėn. Lenkai politiniais sumetimais 1929 m. lietuviškąjį Kaniavos valsčių panaikino, iš kurio įsteigė Varėnos geležinkelio stotyje (II-joje Varėnoje) naują valsčių, o pakraščius priskyrė prie gretimųjų Rodūnės ir Eišiškių valsčių.
Pagaliau 1939. X. 10 d. buvęs Kaniavos valsčius pasiekė kulminacinį savo tragedijos tašką: pagal Maskvos padiktuotą sutartį, 41,8% valsčiaus ploto pasiliko už Lietuvos ribų. Šis Maskvos diktatas visiškai atitiko Rusijoje plačiai žinomą anekdotą apie pirmojo geležinkelio pravedimą tarp Petrapilio ir Maskvos. Esą, tuomet rusų caras pasitiesęs žemėlapį ir pagal Petrapilio ir Maskvos miestų taškus pritaikęs liniuotę, pabraukęs tiesią liniją, bet kadangi vienoje vietoje pirštui sukliudžius pasidarė mažas vingis, tai ir geležinkelio statytojai — inžinieriai, vykdydami statybą, turėję padaryti tokį pat vingį, nes gi po šiuo projektu buvusi paties caro parašu patvirtinta rezoliucija „Byt po semu“. Panašiai Lietuvos atžvilgiu buvo pasielgęs ir draugas Molotovas, žemėlapyje pabraukdamas sieną „Byt po semu“, kas lietuviams reiškė netekti žymios dalies lietuviškiausios Kaniavos, visos Rodūnės ir Švenčionių sričių, smurtu priskirtų prie Gudijos.