Dr. J. Remeika "Dovilių piliakalnis" // Kai dar amžina ugnis ruseno 1939 m. p. 97-104;
Puikiame Minijos kranto ąžuolyne, į pietus nuo Dovilų, slepiasi pilaitės kauburys.
Vieni pasakoja, kad čia kunigaikštis Dovilas gyveno, antri — kad Gedimino giminaitis, o patsai kaimas anapus upės gavęs vardą nuo Gedimino, kuris kartą aplankęs savo giminaitį ir su didele kariuomene stovėjęs toj vietoj.
Daug pasakų išliko apie šį žilos senovės palikuonį. Jos visos miglotos, lyg tamsioj nakty klajojančios šviesos, nes tai buvo seniai seniai. O rami ir užsisvajojusi Minija piliakalnio pašlaitėje vis taip pat tyliai neša vandenį kaip ir anuomet. Ji žavi kiekvieną savo grožiu ir didinga praeitimi. Vienas senelis, visą amžių čia gyvenęs, štai ką papasakojo.
Kaip pilis žuvo
Prieš daugelį metų ant kalno stovėjo tvirta pilis. Ją valdė garsus ir rūpestingas kunigaikštis. Jis buvo visų žmonių mylimas ir gerbiamas.
Kartą, kai geležimi šarvuoti vyrai užpuolė jo kraštą ir pradėjo plėšti žmones, jis surinko tvirtą ir didelę kariuomenę ir išvyko sudrausti priešų. Kariauti išėjo visi, kas tik galėjo ir pajėgė pakelti ginklą. Narsiai grūmėsi kariai, bet įsibrovėlių buvo labai daug. Kunigaikščio kariai, matydami, kad negalės atsilaikyti prieš daug stipresnį priešą, sugrįžo atgal ir su visu savo turtu užsidarė pily.
Atvykęs priešas pradėjo pulti pilį. Kunigaikštis su savo mylimais kariais narsiai atmušė priešą nuo pilies sienų. Tačiau priešas buvo daug didesnis ir galingesnis. Pilėnų jėgos pradėjo silpnėti. Tada kunigaikštis trenkė sunkiu kardu į aukurą. Pilis nugrimzdo į žemę. Toje vietoje liko tik kalnas. Geležiniai vyrai labai nusigando ir skubėjo į savo kraštą. Grįžtančius užpuolė kitas valdovas su savo kariuomene ir visus išžudė.
Užburtos kunigaikštytės
Kunigaikštis turėjo tris gražias dukteris. Jos nugrimzdo giliai į žemę kartu su pilimi ir jos turtais ir pavirto repečkomis.
Joninių vidurnaktį kunigaikštytės išeina į kalno viršų ir laukia išvaduojamos. Visos trys — biaurios repečkos. Baisu ir šiurpu pažiūrėti. Jeigu kas jas visas pabučiuotų, vėl iškiltų pilis ten, kur seniau šauniai stovėjo. Išvaduotojas gautų gražią kunigaikštytę ir visus turtus. Bet vargas tam, kuris dėl baimės visų nepabučiuotų. Jis turėtų žūti, o užburtos kunigaikštytės skurstų ir toliau.
Daug apylinkės jaunuolių ėjo kunigaikštyčių vaduoti, bet nė vienas neišdrįso pabučiuoti.
Kartą vienas drąsus vyrukas Joninių naktį išėjo jų vaduoti. Apie dvyliktą valandą naktį iš kalno išlindo trys pasibaisėtinos repečkos. Jos maldavo išvaduojamos. Tokių šlykščių vyrukas nė vaizduotis neįsivaizdavo. Jį net šiurpas nukratė. Viena repečka jam davė skarelę, kad nors per tą pabučiuotų. Pagaliau ėmė ir vieną pabučiavo. Tada pradėjo vaidintis visokios bauginančios šmėklos. Jis taip išsigando, jog toliau nebepajėgė kitų bučiuoti. Manė jau pabėgti nuo kalno, kai staiga sukrito negyvas.
Kunigaikštytės, sako, ilgai paskiau nebesirodė.
Piemenys su velniais ritina ripką
Seniau pilies kalne buvo kiaurymė, pro kurią išlįsdavo velniai.
Piemenys pasakodavo šeimininkams, kad pas juos ateina keistas vokietukas. Šeimininkas liepė piemenims pažiūrėti, ar tas vokietukas turi kulnus ir nosyj skyles. Kitą dieną piemenys, parbėgę be dvasios namo, pranešė, kad jų svečias neturi nei kulnų, nei nosyj skylės. Šeimininkas, išpūtęs akis, tik patvirtino, ko jau laukė:
„Tai — velnias!“
Velnias mėgdavo ne tik užkabinėti piemenis, bet ir žaisti su jais. Kai piemenys ritindavo ripką, pribėgdavo ir jis. Iš pradžių erzindavo jį ir neprisileisdavo. Pagaliau nutarė, kad velnias turi eiti į apačią prie Minijos ir neleisti ripkos į vandenį. Piemenys užlipdavo ant kalno ir paleisdavo ripką į pakalnę. Jis visuomet ją sučiupdavo. Bet, kai paritindavo prieš kalną, ripka lėkdavo, ir niekas jos negalėdavo sulaikyti.
Piemens, nusibodus ripką laidyti, paleisdavo ją viršum velnio galvos, ir ji įlėkdavo į upę. Velnias turėdavo išimti iš vandens, jam tai labai nepatikdavo, bet toliau nebežaisdavo.
Išnešęs ripką iš vandens, bėgdavo į kalną ir dingdavo kiaurymėje.
Tuo būdu piemenys atsikratydavo negeidžiamo žaidėjo.
Ką matė piemuo nusileidęs kiaurymėje į užburtą pilį
Piliakalnio kiaurymė ėjo stačiai žemyn. Kartą piemenys susitarė nusileisti į kiaurymės dugną. Jie žinojo, kad ten daug turtų. Visi susirinko prie tos prarajos. Tik niekas nedrįso leistis. Po ilgo ginčo išrinko mažiausiąjį piemenuką. Nors jis ir labai bijojo, niekas, tačiau, to nežiūrėjo. Pririšo jam virvę per krūtinę ir nuleido.
Pasiekęs dugną, atsipalaidavo. Čia buvo platus ir aukštas urvas. Kiek paėjęs, atsirado prieš žibančius vartus. Vos paliesti vartai sužvangėjo. Netrukus atsidarė, ir pasirodė žilas senelis.
Jis nusivedė bernelį už rankos ir pavaišino gardžiais valgiais. Piemenėlis žvalgėsi ir be galo stebėjosi. Rūmuose buvo šviesu kaip dieną. Viskas žibėjo auksu ir sidabru. Apsidangstę žvėrių kailiais, vaikštinėjo kariai, prie šonų kabojo ilgi kardai. Pavalgius senelis parodė jam visus rūmus. Paskiau vėl atvedė prie vartų ir sakė:
„Gali eiti. Tik niekam nepasakok, ką matęs”.
Piemenėlis pradėjo lipti urvu. Tik staiga ėmė kilti ir bematant atsirado kalno viršuje. Jo draugų jau nebebuvo. Todėl, nieko nelaukdamas, sugrįžo namo.
Šeimininkas labai nustebo. Jau trys dienos praėjo, kai piemenukas nusileido į pilies kalną. Visi jį laikė žuvusiu. Dabar apstojo jį ir klausinėjo, ką jis pilyje matęs. Piemenėlis nenorėjo pasakoti. Kratėsi, kaip galėjo. Bet pagaliau vis dėlto neiškentė ir papasakojo. Vos pabaigė savo kalbą, staiga jam užėmė žadą visam laikui liko nebylys.
Kalno turtai
Senieji žmonės pasakoja, kad kalne yra užkeiktų turtų, kuriuos saugoja velniai.
Anksčiau, kai į kalną ėjo gilus urvas, žmonės užkopdavo pasiklausyti, kaip velniai urvo gilumoje skaito pinigus. Į urvą įkišęs galvą, galėjai aiškiai girdėti apačioj pinigus skambant. Seniai sako, kad ten yra didelė skrynia pinigų. Ją saugoja keturi velniai.
Jei į urvą įmesdavo akmenėlį, tai gelmės dugne suskambėdavo. Po kiek laiko akmenėlis kaukdamas išlėkdavo į padangę. Kartą susitarę bernai įmetė į urvą šienveržę kartį. Apačioj nuaidėjo didžiausias bildesys. Bematant kartis švilpdama išlėkė aukštyn. Urvas tuojau visai užgriuvo. Kartį tik po kelių dienų atrado kitame kaime.
Nuo to laiko nebėra piliakalnyje jokios kiaurymės.
Velnias atneša žmogui pinigų
Kartą vargingas žmogus ėjo nakties metu pro piliakalnį. Jis linksmas grįžo iš mugės namo. Buvo skaidri mėnesiena, švietė pilnatis.
Ties kalnu žmogus pastebėjo ant ąžuolo šakos besėdintį velnią, kuris lopė kelnes. Priėjo arčiau ir tarė:
„Velne, duok pinigų!”
Velnias nieko neatsakė Taip žmogelis paklausė ir vieną, ir antrą kartą. Bet jokio atsako. Tada numojo ranka ir nukiūtino namo.
Būdamas gerai nusiteikęs, namie papasakojo savo žmonai visą nuotykį. Nustebusi žmona išplėtė akis. Ilgai barėsi ir reikalavo jokiu būdu nesusidėti su velniu. Ji manė, kad jos vyras mugėje netekęs proto. O jis tik nusijuokė ir atgulė.
Vidurnaktį nuaidėjo už durų bildesys ir pinigų žvangėjimas. Atsivėrė durys. Į vidų įslinko juodas šešėlis. Jis nešė maišą. Žmogus suprato, kad tai velnias, kurį buvo prašęs pinigų.
Dabar žmogelis prablaivėjo ir išsigando. Velnias telžė maišą nuo peties į aslą. Atgavęs kvapą, dar pridūrė:
„Žmogau, pasiimk pinigus, kurių prašei!”
Vargšas drebėjo ir meldėsi. Velnias slinko prie jo lovos ir dar griežčiau ragino:
„Tuojau kelkis ir atsiimk pinigus!”
Taip velnio prispaustas, staiga atsiminė savo tėvo patarimą: kai žmogų užpuola velnias, reikia skaityti maldą „Kristaus kraujas ir teisybė”. .. Vos pradėjo tą maldą, — ir pikta dvasia atstojo. Keikdamas trenkė kumštim į stalą. Paskiau užsimetė maišą ant nugaros ir dingo.
Vargšas žmogelis daugiau niekuomet nebeprašė velnio pinigų, jei ir prie paties kalno jį pamatydavo.