A. Tautavičius "Dubingių apylinkių archeologiniai paminklai" .. Dubingiai 1971 m., p. 27-38;
Gražios Dubingių apylinkės iki šiol archeologų labai mažai tyrinėtos, mažai žinomi jų archeologiniai paminklai, nedaug ir į muziejus iš čia patekusių archeologinių radinių. Todėl seniausia šio Lietuvos kampelio praeitis tebėra mažai žinoma, tebelaukia savo tyrinėtojo.
Dar negalime atsakyti į klausimą, kada čia apsigyveno žmonės, ėmė medžioti apylinkių miškuose, žvejoti ežeruose. Aišku tik, kad II — I tūkstantmetyje pr. m. e. žmonių čia jau gyventa. Jų gyvenimo liudininkai yra laukuose randami akmeniniai kirveliai. Jau F. Pokrovskis mini, kad Ciūniškių kaimo laukuose paežerėje buvęs rastas akmeninis kirvis. Tačiau į muziejus iš Dubingių apylinkių pateko vos keli akmeniniai kirveliai. Trys įtveriami akmeniniai kirveliai iš Dubingių ežero pakrančių saugomi Lietuvos Istorijos-etnografijos muziejuje Vilniuje, vienas nedidelis kirvis su skyle kotui iš Turliškių kaimo laukų saugomas Utenos Kraštotyros muziejuje.
Tuo tarpu žinome tik šiuos pavienius II — I tūkstantmečio pr. m. e. radinius, o pačios to meto sodybų vietos tebėra neišaiškintos. Žmonių pamažu gausėjo, atsirado turto — gyvulių, prasidėjo kovos tarp giminių dėl geresnių ganyklų, bandų. Jau I tūkstantmetyje pr. m. e. atsirado įtvirtintų gyvenviečių piliakalniuose. Vienas iš seniausių dabar žinomų piliakalnių Dubingių apylinkėse yra piliakalnis Bendžiukų kaimo laukuose. Tai stambi aukšta kalva vakarinėje Naručio ežero pakrantėje. Iš trijų pusių ją kadaise supo ežeras ir pelkės. Viena ežero atšaka dabar virto atskiru nedideliu Liūnelio ežerėliu piliakalnio pietinėje pašlaitėje. Iš vakarų pusės piliakalnis siekėsi su gretima aukštuma, nuo kurios dabar jį skiria tik nedidelė dauba. Matyt, iš šios pusės kadaise buvo iškastas griovys, supiltas pylimėlis ir ant jo pastatyta stipri tvora. Tačiau jau ilgus dešimtmečius piliakalnis ariamas, plūgas išsklaidė pylimą, pakeitė paties piliakalnio formą ir smarkiai apnaikino kalno viršuje, apie 60×50 m dydžio aikštėje, buvusį kultūrinį sluoksnį. Dabar kalno paviršiuje bėra tik apdegusio molio trupinių iš čia buvusių plūktų židinių ir apdegusio gyvenamų pastatų molinio tinko. Randame čia dar ir pirmiesiems m. e. amžiams priklausančių lipdytų puodų šukelių brūkšniuotu paviršiumi.
Panašus ankstyvas piliakalnis buvęs ir pora kilometrų toliau į rytus — Antašvenčio ežerėlio šiaurės rytų pakrantėje. Čia iš visų pusių šlapių daubų apsupta kalva seniau buvo vadinama piliakalniu. Dabar šis vardas jau baigia išdilti iš žmonių atminties, o kalnas, daug metų artas, vėliau naudotas dvaro sodui, visai neteko piliakalniui būdingų bruožų.
Seniausiuose piliakalniuose randamos puodų šukės brūkšniuotu paviršiumi rodo, kad mūsų eros pradžioje Dubingių apylinkėse, kaip ir visame rytiniame Lietuvos pakraštyje bei gretimoje vakarinėje ir centrinėje Baltarusijos dalyje, gyveno rytų baltai — lietuvių protėviai. Tokių piliakalnių kasinėjimai Lietuvoje ir vakarinėje Baltarusijoje parodė, kad brūkšniuota keramika naudojęsi piliakalnių gyventojai vertėsi žemdirbyste ir gyvulininkyste, jau nuo m. e. pradžios turėjo geležinius kirvius, peilius ir kitus įrankius. Prie Bendžiukų piliakalnio iš pietryčių pusės, ant gretimos žemesnės kalvos, yra senos Graužinių kaimo kapinaitės. Jau ilgas laikas čia niekas mirusiųjų nebelaidoja, kryžių net žymių nebesimato. Todėl kaimo gyventojai anksčiau čia kartais kasdavo bulviarūsius ir aptikdavo žmonių kaulų, vieną kitą senieną. 1939 m. tais radiniais susidomėjęs Graužinių pradžios mokyklos mokytojas atkasė dalį išlikusių žmogaus griaučių. Abipus mirusiojo kaukolės prie smilkinių gulėjo po du žiedus-grandeles, sulenktas iš rombinio pjūvio žalvarinės vielos, o ant krūtinės buvo nukarusi apvarėlė iš žalvarinių pusmėnulio formos pakabučių, įvijėlių ir spalvoto stiklo karolių. Be to, šalia kaukolės gulėjo nedidelis geležinis piautuvėlis. Tai seniausias dabar žinomas kapas Dubingių apylinkėse. Jis priklauso III—IV a. Tokie žiedų pavidalo antsmilkiniai yra būdingas rytų Lietuvos moterų papuošalas. Jie buvo dėvimi nuo III—IV a. iki V—VI a.
Apie IV a. rytinėje Lietuvos dalyje nusistovėjo paprotys mirusiuosius laidoti pilkapiuose. Pilkapiai mirusiesiems čia buvo pilami apie aštuonis šimtus metų. Todėl prie stambesnių gyvenviečių, kur ilgesnį laiką žmonės gyveno, išaugo nemaži pilkapynai. Pilkapiai yra vienas iš būdingiausių senovės paminklų rytinėje Lietuvos dalyje. Nors daugelį sunaikino plūgas ir smalsuoliai kasinėdami, bet nemaža jų yra dar išlikę, ypač miškuose. Ir Dubingių apylinkėse dabar žinomi bent keturi pilkapynai. Žmonės dabar pilkapius vadina guronais, kuronais (iš rusų „kurgan” ir lenkų ,,kurhan”) ir laiko švedų arba prancūzų kapais, nes iš jų dažnai iškasa arklių kaulų ir keistų senoviškų ginklų.
Stambiausias apylinkių pilkapynas yra rytinėje Dubingių miško dalyje, apie 7 km nuo miestelio į rytus, dešinėje nuo vieškelio į Joniškį. Čia, tarp vieškelio ir Baluošo ežero, kelių ha plote, dar dabar yra apie 150 — 170 pilkapių. Tai įvairaus dydžio ir aukščio sampilai. Didžiausieji yra 2 — 2,5 m aukščio ir keliolikos metrų skersmens. Juos supa gana gilus griovys ar kelios pailgos duobės. Mažesnieji yra vos 50—60 cm aukščio ir 5—6 m skersmens. Medžiais apaugę sampilai įspūdingai atrodo, patraukia praeivio dėmesį. Prisiklausę pasakojimų, kad čia palaidoti prancūzų kariai, smalsuoliai ne kartą bandė juos atkasti, surasti čia paslėptus lobius. Todėl daugelyje pilkapių matome didesnes ar mažesnes duobes. Tačiau apie tokių kasinėjimų radinius žinių nėra. Tik XIX a. pabaigoje minima, kad viename pilkapyje buvęs rastas ietigalis ir kažkoks varinis vamzdelis.
1939 m. pabaigoje, tiesiant Dubingių — Joniškio vieškelį, buvo suardyta keletas pilkapių šiauriniame pilkapyno pakraštyje. Trys apardyti pilkapiai bandyta kasinėti. Po sampilais dviejuose pilkapiuose aptikta daug degėsių ir stambių anglių. Atrodo, kad du sampilai buvo supilti ant laužaviečių, kurių viena buvusi apie 4 m skersmens. Laužavietėse rasta sudegusių žmogaus kaulų trupinių, o vienoje kartu buvę ir sudegusių gyvulio kaulų.
Kitoje Baluošo ežero pusėje, arčiau pietvakarių kampo, miške yra piliakalnis. Tai stambi kalva gana stačiais šlaitais, kurių vakarinis ir šiaurinis leidžiasi į ežerą ir siekia 15 m aukščio. Iš pietų ir pietryčių piliakalnį nuo aukštumų skiria apie 10 m gylio dauba. Čia nuolaidesniame piliakalnio šlaite buvę supilti du nedideli pylimai. Vienas jų yra 4 — 5 m žemiau aikštelės ir turi apie 150 m ilgio, o antrasis — 1,5 — 2 m žemiau pirmojo. Jis žemesnis ir 165 m ilgio. Pylimai ir ant jų stovėjusios medinės sienos — tvoros — saugojo piliakalnio viršuje, 40×65 m dydžio aikštėje, buvusias sodybas.
Piliakalnis stovi atokiau nuo gretimo nedidelio Baluošo kaimelio, apylinkėse plačiai žinomas. Žmonės aiškina, kad piliakalnis esąs sukilimo laikų. Tačiau piliakalnio forma ir pylimai rodo, kad jis yra daug senesnis. Jis turėtų priklausyti mūsų eros pirmajam tūkstantmečiui. Tada čia buvo pilaitė, kurioje pavojaus metu prieglobstį rasdavo apylinkių gyventojai.
Asvejos (Dubingių) ežero pakrantė į pietus nuo piliakalnio tebevadinama Alka. Šis vardas liudija, jog kadaise čia buvo senojo lietuvių kulto vieta — šventas miškas. Alkos vardas rytiniuose Lietuvos rajonuose retai kur išliko. Tik po keletą tokių vietų žinome ir kaimyniniuose Širvintų, Ukmergės, Utenos rajonuose.
Taigi į rytus nuo Dubingių, Baluošo ežerą supančiuose miškuose, yra išlikęs visas kompleksas archeologinių paminklų — didelis pilkapynas, piliakalnis ir senojo lietuvių tikėjimo vieta — alka.
Antras didelis pilkapynas buvęs apie 3 km į vakarus nuo Dubingių. Į pietus nuo čia esančio Viešbaro (Vizbaro) ežero tarp Labotiškių ir Laumikonių kaimų yra Guroniais vadinamas laukas, dabar apaugęs jaunu mišku. Seniau didoka jo dalis priklausė Degsnės dvareliui. Čia kai kur dar matyti vienas kitas aukštesnis apskritas sampilas — kauburys — ir nemaža visai plokščių, kartais vos pastebimų sampilų — pilkapių (guronų).
XIX a. gale Degsnės — Labotiškių pilkapyne dar buvo daugiau kaip 40 pilkapių, turėjusių apie pora metrų aukščio. Jau tada dalis mažesnių pilkapių buvo ariama. Žagrė, vėliau plūgas ir akėčios pilkapius pamažu skleidė ir lygino. Artojai aptikdavo juose arklių kaulų, geležinių piautuvų, žąslų, balno kilpų, iečių antgalių ir kitokių senienų. Radę senovės ginklų ir arklių kaulų, žmonės ėmė spėlioti, kad pilkapiuose palaidoti kariai. Paplito pasakojimai apie čia buvusį mūšį ir šioje vietoje palaidotus žuvusius švedų karius…
Jau 1875 m. pilkapyną kažkas bandė kasinėti. Prisiklausę pasakojimų, vėliau po keletą pilkapių perkasė matininkas, eigulys, pilkapius ėmė kasinėti Dubingių mokytojai su mokiniais, bandydavo savo laimę smalsesni kaimo bernai, neiškentė netgi Dubingių klebonas. Pagaliau dalį pilkapių vyrai nukasė ir nuvežė, kai reikėjo smėlio Dubingių — Giedraičių vieškeliui taisyti. Šie kasinėtojai irgi radę arklių kaulų, žąslų, kardų ir kitų senienų. Tačiau iš visų jų į muziejų Kaune pateko tik vieni geležiniai žąslai. Visi kiti radiniai išsimėtė ir žuvo.
Tokiu būdu didelė dalis pilkapių pamažu buvo visai sunaikinta, išnyko nuo žemės paviršiaus, o kiti liko vos žymūs, išrausti duobėmis. Kaip nyko šis pilkapynas, matyti iš to, jog XIX a. gale dar buvo apie keturiasdešimt didesnių pilkapių, 1935 m. jau tik dvidešimt geriau išlikusių stambesnių pilkapių, o 1970 m. bebuvo likę vos keturi didesni pilkapiai ir apie penkiasdešimt šešiasdešimt žemų, išsklaidytų sampilų, kurie beveik visi jau bandyti kasinėti. Išlikusieji pilkapiai išsimėtę po mišką beveik vieno kilometro plote ir sudaro tarsi tris grupeles.
1970 m. liepos mėnesį dalį šio pilkapyno liekanų kasinėjo Lietuvos Mokslų akademijos Istorijos instituto ir Lietuvos Istorijos-etnografijos muziejaus archeologinė ekspedicija. Čia padirbėjo Giedraičių vidurinės mokyklos moksleivių būrelis. Buvo ištirta 18 pilkapių. Šeši iš jų buvo jau tiek suardyti, kad kapų juose neberasta. Likusiuose rasta nedegintų ir sudegintų žmonių ir jų žirgų kapai.
Seniausi kapai rasti vidurinėje pilkapių grupėje. Tie pilkapiai buvo tiek suardyti, kad žemės paviršiuje jų nebesimatė. Tik po velėna aptikti akmenų vainikai, buvusio pilkapio pagrinde išlikęs degėsių sluoksnelis ir rasti kapai rodė čia buvus pilkapius.
Seniausiuose pilkapiuose mirusieji laidoti nedeginti. Kapui parinkdavo 6 — 8 m skersmens žemės sklypelį, pabarstydavo pelenais ir žarijomis, aplink taip pašventintą plotą iškasdavo kelias duobes, o viduryje gana ilgą 60 — 80 cm gylio duobę mirusiajam. Mirusįjį guldydavo duobės dugne galva į vakarus karste ar apdėtą lentomis (kapo duobės dugne pastebėta medžio pėdsakų). Duobę užkasus, virš kapo buvo supilamas aukštas žemių kaupas, kurį pakraščiu apdėdavo akmenų ratu. Panašiai įrengti pilkapiai archeologų kasinėti Riklikuose (Anykščių raj.), Taurapilyje (Utenos raj.), Miežionyse (Švenčionių raj.) ir kt. Dviejuose pilkapiuose pastebėtas naujas šio papročio variantas — vainikas krautas tik aplink pilkapį iškastų duobių dugne. Duobės dugne buvo dedama stambesnių akmenų eilė, ant jos dar viena ar dvi smulkesnių akmenų eilės. Tokiu būdu kapą protarpiais supdavo 60 — 80 cm aukščio akmenų sienelė. Ji neleisdavo išsiskleisti supiltam žemių kalneliui — pilkapiui, o gal ir, to meto tikėjimu, saugojo mirusiojo ramybę — gynė jį nuo piktų dvasių, kurioms, kaip žinome iš senų pasakų, pasakojimų ir prietarų, negalima peržengti apibrėžto rato.
Mirusiuosius pagal to meto paprotį laidojo su papuošalais, į kapą dėdavo ginklų, įrankių. Degsnės — Labotiškių pilkapyne palaidotųjų griaučiai buvo labai sunykę, išliko tik stambiųjų kaulų fragmentai ir metaliniai į kapą įdėti daiktai. Trijų vyrų kapuose rasti prie kojų padėti geležiniai antskydžiai — medinio skydo apkaustai. Matyt, skydas dengė mirusiojo kojas. Vienam vyrui prie kojų padėtas ir geležinis pentinis siauraašmenis kirvis. Kitam vyrui į kapą įdėta ietis geležiniu įmoviniu antgaliu prie kojų. Vienas vyras palaidotas su geležiniais žalvariu puoštais pentinais, kurių dirželiai su žalvarinėmis sagtelėmis ir sidabru puoštais galų apkalais. Kapuose išliko geležines ovalinės sagtelės, rasta geležinė lankinė segė trumpa kojele, žalvarinių įvijinių žiedų, o viename moters kape — ir nedidelis piautuvas.
Rastosios įkapės (segė, sagtys, pentinai, kirviai) ir laidosena būdingi rytų Lietuvos gyventojams ir priklauso V m. e. a. Taigi Degsnės — Labotiškių pilkapyne mirusieji pradėti laidoti prieš pusantro tūkstančio metų.
Slenkant šimtmečiams, papročiai pamažu kito. Rytinėje Lietuvos dalyje įsivyravo paprotys mirusiuosius laidoti sudegintus. Neaplenkė šis paprotys ir senųjų Dubingių apylinkių gyventojų.
Rytinėje pilkapyno dalyje aptikti du pilkapiai su apardytais kamenų vainikais ir sudegintų mirusiųjų kapais. Pilkapyje iškastoje duobutėje buvo laidojami iš laužavietės surinkti sudegusių kaulų trupiniai ir apdegusios įkapės. Viename kape rasti keturi moliniai verpsteliai, yla, peilis, apdegusiu sulaužytų apyrankių likučiai. Čia aptikta kapų ir be jokių įkapių.
Tai jau pirmojo mūsų eros tūkstantmečio antrosios pusės ir pabaigos kapai. Šio laikotarpio pilkapių yra daugiau. Jie gana įvairaus dydžio. Tarp jų yra ir stambiausias Degsnės — Labotiškių pilkapis — apie 17 m skersmens ir beveik 1,5 m aukščio.
Mūsų eros pirmojo tūkstantmečio antrosios pusės pilkapynų Dubingių apylinkėje būta ir daugiau. Taip apie 5 km į šiaurės vakarus nuo Dubingių, Voronių kaimo laukų pietvakarių pakraštyje, netoli B. Strumilo sodybos, yra išlikę trys pilkapiai. Jie apie 7 — 8 m skersmens, turėję akmenų vainikus, dabar, apardyti, dar siekia 60 — 100 cm aukščio. 1935 m vieną šių pilkapių bandė kasinėti B. Strumilas su savo sūnumis, iš rastų daiktų į Kauno Valstybinį istorijos muziejų pateko siauraašmenis pentinis kirvis, du geležiniai įmoviniai ietigaliai profiliuota plunksna ir geležinis antskydis kūgio formos viršūne. Daiktai apdegę — iš sudeginto mirusiojo kapo, datuotini VI—VII a.
Voronių pilkapiai išsimėtę gana dideliame plote, vienas pilkapis atokiau, per kokius 300 — 400 m nuo likusių dviejų. Todėl atrodo, kad čia yra tik likutis didesnio, laukus dirbant sunaikinto, pilkapyno.
Degsnės — Labotiškių pilkapyno vakarinėje dalyje trijuose pilkapiuose rasta po vienerius arklio griaučius. Laidojant arklį, pilkapio pagrinde, taip pat pabarstytame degėsiais, buvo kasama nedidelė ovalinė duobutė (apie 1 m ilgio ir 90 cm pločio). Į ją buvo tiesiog įspraudžiamas nedidelis arkliukas, jo kaklas ir galva likdavo paguldyti ant duobės krašto. Prie vienų žirgo griaučių išlikę geležiniai žąslai, prie kitų jokių daiktų nerasta. Galimas dalykas, kad virš arklio pilkapyje buvo palaidojami sudeginto jo šeimininko palaikai. Tačiau visi čia tyrinėti pilkapiai buvo jau visai žemi, jų viršutinė dalis — kaupas — sunaikinta.
Vėlyviausiame, vakariniame, pilkapyno pakraštyje ištirto pilkapio sampile rasta subertų į nedidelę krūvelę truputis sudeginto žmogaus kaulų, o po sampilu beveik 2 m skersmens plote ant degėsių sluoksnelio buvo sudeginto arklio kaulų gabaliukų. Kartu rasta apdegusių sagčių, žalvarinių kamanų diržų apkaustų.
Visi suminėti radiniai rodo, kad vakarinėje Degsnės — Labotiškių pilkapyno dalyje mirusieji laidoti sudeginti. Jiems į kapus retai kada dėta metalinių papuošalų, ginklų ar įrankių, bet kartu su vyru dažnai laidotas ir jo žirgas tame pačiame ar greta supiltame pilkapyje. Iš pradžių žirgai laidoti nedeginti, o vėliau — sudeginti.
Tokie pilkapiai datuojami jau IX — XIII a. Panašūs į Degsnės — Labotiškių vakarinės grupės pilkapius buvo žymi dalis Dubingių pilkapyno pilkapių; jų šiauriniams pakraštyje 1939 m. žiemą taip pat rasta daug degėsių, sudeginto žmogaus ir, greičiausiai, arklio kaulų.
Bendralaikė su vėlyvaisiais Degsnės — Labotiškių pilkapiais yra ir Žingių kaimelio miške, pietinėje Dubingių ežero pakrantėje, esanti nedidelė pilkapių grupė. Čia 1935 m. Vilniaus universiteto Archeologijos muziejaus darbuotojai ištyrė tris pilkapius. Dviejuose buvo rasti sudegintų žmonių kapai be įkapių, o trečiame arklio griaučiai ir prie jų geležiniai žąslai.
Taigi Degsnės — Labotiškių, Dubingių, Voronių ir Žingių pilkapynai yra ne švedų ar prancūzų karių kapai, ne mūšyje žuvusių karių kapai, o senovės lietuvių kapinės. Vienose iš jų laidota trumpiau, o kitose, kaip, pavyzdžiui, Degsnės — Labotiškių pilkapyne, net apie 700 — 800 metų (nuo IV a. pabaigos iki XII — XIII a.). Taip per kelis šimtmečius ir atsirado keletą ha apėmusios kapinės, kuriose buvo iki poros šimtų pilkapių.
XII — XIII a. paprotys pilti pilkapius ėmė nykti. Visoje Lietuvoje mirusiuosius sudegintus imta laidoti žemėje iškastose duobutėse. Dubingių apylinkėje tokių vėlyviausių ikikrikščioniškos epochos kapinynų dar nežinome ir neturime kasinėtų. Tuo būdu dar labai negausi vos pradėtų tyrinėti Dubingių apylinkių archeologinių paminklų medžiaga rodo, kad žmonės čia gyvena jau bene keturis tūkstančius metu.