Kancleris „Gražus kampelis“ // Trimitas. – 1932, Nr. 47, p. 930;
Penki kilometrai nuo Pagelažių geležinkelio stoties (Vilkmergės — Jonavos ruože), apie 1,5 km. nuo Šventosios upės, aplinkui gražiais pušynais apaugęs yra nedidelis Veprių bažnytkaimis.
Čia pat palangėj, Veprių ežeras. Šventosios upėje yra puikių vietų maudytis, aplinkui auga jaunos pušaitės
Pavartę istorijos lapus, taip pat užtinkame Veprius. Prūsų kronikos mini (Wygand), kad Vepriuose apie XIV amžių yra buvusi pilis. Ji stovėjusi prie ežero ir nedidelio Riešės upeliuko, įtekančio į tą ežerą, apie 1,5 kilometro nuo Šventosios upės.
Pilis stovėjusi iškilioj vietoj — natūraliam kalne, kuris turi apie 9 metrus aukščio. (Vietos gyventojai tą kalną vadina „Majaku”). Aplink pilies kalną slėnis rodo, kad reilkale pilis buvo užtvenkiama.
Apie Veprių pilį yra įdomus padavimas, užrašytas mokyt. Požerskio, būtent:
Buvo tai labai senai, gal tada, kada Lietuvą valdė Utenis, Liutavaro sūnus. Tada Veprių pilis buvo geriausia apylinkėje. Pilis buvo aukštame kalnely, iš kur buvo matomas Veprių ežeras, jo veidrodinis paviršius, o kiek toliau vingiavo Šventoji, per gražų pušyną. Pili valdė narsusis kunigaikštis Gelvainis. Jo duktė Geldutė buvo gražiausia visoje apylinkėje. Kunigaikštis dukterį brangino daugiau už visus turtus…
Kunigaikštis Gelvainis ne kartą kovėsi su priešais kalavininkais ir kryžiuočiais; buvęs jų nelaisvėje, bet sveikas išlikęs pily ramiai gyvendavo ir gėrėdavosi gamtos grožybėmis… O gėrėtis buvo kuo. Visa apylinkė apaugusi tankiomis giriomis, pušynais., jog uodas nosies negalėdavo įkišti… Veprių ežeras tiek žavėdavo gražumu kiekvieną, jog, rodos, visam pasauly nebuvo gražiau. Be to, visa apylinkė buvo turtinga, ežerais. Vienas gražus ežeras už 3 — 4 km, Pakalnos ir Užušilių kaimų apylinkėje, kur laimių bei laumių gyvenama… Tą apylinkę dažnai mėgdavo lankyti Geldutė, kur su laimėmis susidraugavusi, su jomis žaisdavo, pas jas viešėdavo.
Apie laimes ir laumes ir apie tą jų esamą būstinę ir šiandien gali kiekvienam paliudyti iš Pakalnos, Užušilių, bei Labanosių kaimų gyventojai.
Ten nė vienas gyventojas saulei nusileidus neprisiartinsiąs. Kiekvienas skubinas mišką apleisti, kad kas neatsitiktų… Ne tiek bijoma laimių, kiek bjauriųjų laumių. Anais laikais, vieną kartą, nors apylinkėje buvo ramu, plėšrieji priešai puolė Lietuvą ir šauklys, lyg strėlė iš saidoko, aplėkė visas pilis, narsius vyrus tėvynės ginti šaukdamas.
Kunigaikštis Gelvainis gavęs žinią karan joti, bijodamas dukters Geldutės pily palikti, paėmęs jos kraitį, sukrautą į dėžę, nugabeno į saugiąją vietą, į laimių mišką ir ten Geldutę pavedė jų globon. Išjodamas karan įsakė, kad jo Geldutė lauktų čia saugioj, ramioj vietoj ir su laimėmis linksmintųsi. Geldutė, apverkusi, tėvelį palydėjo ir liko tarpe gerųjų laimių.
Gyvenimas jai čia linksmai ėjo, nes laimės Geldutei įtikdavo… Žaislais laiką trumpino, kad Geldutei nebūtų ilgu tėvelio laukti.
Bet pasauly niekuomet mūsų laimė nėra pastovi.
Piktosios laumės labai pavydėjo laimėms, kam kunigaikštis Gelvainis pavedė Geidutę joms globoti. O žinome, kad net ligi šiai dienai laumės pikto geidžia žmonėms, o laimės — gero. Tą gali paliudyti Pakalnos senesnieji žmonės. Jos, pikčiurnos, ieškodavo progos laimėms atkeršyti.
Vieną kartą, laimėms pasitraukus kažin kur į apylinkę, miegančią Geldutę minkštose samanose piktos laumės užkeikė, kad ežero dugne jų rūmuose gyventų. Ir kad prie laimių nepabėgtų, prikalė prie ilgos grandinės, ir vidurnaktį tik leido į ežero paviršių su dėže išsinerti ir kanklėmis paskambinti. O tas skambinimas tiek žavėdavo kiekvieną, ypač vyrus, kurie kanklių skambėjimo pritraukiami eidavo tiesiog prie Geldutės išvaduoti nuo piktųjų laumių, bet, žinoma, ežero gelmėse gaudavo galą. Ne vienas drąsuolis bernelis yra ten galą gavęs. Kas Geldutę išvaduosiąs iš laumių nagų, tas ją gausiąs ir jos kraitį.
Ir šiandien nakties metu, sako apylinkės gyventojai. Geldutė su dėže iš ežero gelmių išsikišanti ir kanklėmis skambinanti.