A. Varguolis „Girių karalius“ // Trimitas. – 1927, Nr. 39, p. 1252-1526; Nr. 40, p. 1277-1282; Nr. 41, p. 1315-1318; Nr. 42, p. 1342-1346;
Dešinėje Nevėžio upės pusėje yra labai didelis žemės plotas, Karalgiriu vadinamas. Prieš daugelį metų toje vietoje buvo tankus, neperinamas miškas, dešimčius kilometrų skersai, išilgai apėmęs, slepiąs savyje klampias balas, gilias, krūmais apaugusias daubas, kur niekad per tankų, lapuotą stogą neprasiskverbdavo saulės spinduliai ir kur tik miškų žvėrys ir baisios nuodingos gyvatės takus sau per tankynes skyrė. Dabar Karalgiris sumenkėjo. Negailestinga žmogaus ranka per ilgus dešimtmečius spėjo išversti šimtamečius medžius, išretinti, iškoneveikti seną didingą mišką ir paženklinti ir jo dykumos galybę viską naikinančiu kultūros ženklu. Beliko dabar iš kadaise didingo Karalgirio tik milžiniškas aukštais krūmais apaugęs plotas, kur vasarą iš tolimiausių apylinkių žmonės suvaro arklius ganytis ir iš kur žiemą ūkininkai parsiveža kiek tik nori žabų kurui, nes Karalgiris yra visų nuosavybė ir visi juo kaip tik kas nori gali naudotis.
Karalgirio viduryje, kur nuolat vingiuodamas čiurlena per akmenėlius siauras, bet gilus upelis Stribukas, yra aukštoka kalvelė. Toji kalvelė, lyg žmogus jos vengė; dar ir dabar primena senovišką Karalgirio didybę: apaugusi galingais šimtamečiais medžiais, tamsi, niūri, ji kaip užkerėta tamsiu savo medžių vainiku stiepiasi kur kas aukščiau už bendrą blukią girios žalumo jūrą.
Pačioje kalvos viršūnėje yra gilus įdubimas. Iš pirmo pažvelgimo į jį, kiekvienas dasiprotėtų, kad tai ne gamtos, bet žmonių rankų padaras: įdubimas turi maždaug keturkampio formą, jo šonai, nors ir apgriuvę ilgų metų bėgy, tačiau dar yra lygūs ir kai kur lygiai akmenimis iškloti. Įdubimo viduryje guli ilgas, siauras akmuo, geriau į jį įsižiūrėjus ir pakvietus į pagalbą kiek fantazijos, gulintį žmogų primenąs. Kalvą apylinkės žmonės vadina Karaliaus Pilimi ir sako, kad jos viršūnėje dauboje guli suakmenėjęs Girių Karaliaus kūnas…
Prieš daugelį metų, kada dar Lietuvoje žmonės sunkų baudžiavos jungą vilko, o sulenkėję bajorai, valdydami didžiausius žemės plotus, pertekliuje ir prabangoje ponavo, gyveno nepereinamose Karalgirio dykumose Girių Karalius. Jis buvo galingas, nenugalimas ir garsus, kaip ir tikri karaliai. Bajorai — žmonių engėjai — kaip ugnies bijojo Girių Karaliaus, o vargšai baudžiauninkai vadino jį Dievo siųstuoju ir mylėjo ir garbino jį kaip didžiausią geradėją.
Girių Karalius buvo paprasto baudžiauninko sūnus. Užaugo jis surūkusioje, žemėje šiaudiniu stogu tėvo gryčioje. Motinos vargo ašaros jo šviesiaplaukę galvelę nuo pat mažų dienų laistė, o tėvas kruvinu darbo prakaitu jį maitino. Matė jis, kaip sunkiai dūsavo tėvas parėjęs iš darbo pono laukuose ir žalius barščius su dirsių duona valgydamas, matė kaip kriokė pavargęs naktį savo guolyje ir kaip kėlės vėl į darbą dar nakčiai nepasibaigus. Matė, kaip jo sudžiūvusi, išbalusi ir nuolat kosėjanti motina eidavo į dvarą daržų ravėti ir dirbo sulinkusi per ilgą dieną…
— Tėtuši, močiute, gal aš tamstoms padėsiu? — klausdavo berniukas tėvų, dar vos nuo žemės paūgėjęs ir vos mažom kojytėm rėpliodamas.
— Privargsi dar, sūneli, ilgas dar tavo amžius, o pono darbai nebaigiami, — sakė jam tėvas, o motina spaudė jo galvelę prie krūtinės ir sunkiai, sunkiai dūsavo… Kai Girių Karaliui sukako dvylika metų ir jis jau ganė laukuose kartu su kitais baudžiauninkais piemenimis pono bandą, mirė jo tėvas. Tėvas buvo stiprus kaip ąžuolas ir daug dar metų būtų galėjęs gyventi. Bet nušovė jį ponas. Šventadienį ponas, sukvietęs daugybę svečių, suruošė miške medžioklę, Girių Karaliaus tėvą ir kitus baudžiauninkus išvarė į mišką žvėrių vaikyti. Ten jį ir nušovė. Tiesiai į krūtinę šviną suvarė ponas iš blizgančio savo šautuvo, paskui prijojo prie gulinčio savo vergo ir metė jam auksinį dukatą…
Tėvas gulėjo vidury gryčios ant ilgo suolo, vaško žvakelė jo galvose pastatyta mirksėjo, o prie sustingusių jo kojų motina ašaras laistė. Girių Karalius neverkė, tik sunku be galo buvo jo jaunoje krūtinėje…
— Kai aš užaugsiu, tai ir poną nušausiu — pasakė jis motinai priėjęs: — neverk močiute.
— Nekalbėk taip, sūneli, išgirs blogi žmonės ir vargas mums tada bus.
Greit po to ir motina mirė. Ir liko Girių Karalius pasauly vienui vienas. Jo tėvo gryčioje kiti baudžiauninkai apsigyveno, jo tėvo pramintais takais kiti žmonės vaikščioti pradėjo, o jį pašaukė į dvarą pas poną. Patiko ponui Girių Karaliaus mėlynos akys, šviesūs plaukai ir laibas, lankstus kaip nendrelė kūnas. Padarė jį savo tarnu. Aprėdė Girių Karalių raudonom sidabru išsiūtom kelinėmis ir žaliu žiponu su galiūnais, kojas apavė raudonais batais ir liepė klausyti visų pono įsakymų. Nuo ryto lig vėliausio vakaro turėjo būti Girių Karalius šalia pono ir įvairiai jam tarnauti. Kai ponas buvo linksmas ir patenkintas, jis glostė kartais šviesią Girių Karaliaus galvelę ir vadindavo jį zuchu, bet kai ponas buvo supykęs, jis mušė kumščiais Girių Karalių, spardė kojomis ir koliojo bjauriais žodžiais. Ir kai gyrė, ir kai mušė ponas, Girių Karalius tylėjo ir jo mėlynos akys buvo ramios kai jūra…
Naktimis, kai ponas atsiguldavo, Girių Karalius eidavo į didelį dvaro parką. Su savim nešė seną apdraskytą smuiką. Į pat tolimiausią parko vietą nuėjęs, Girių Karalius liūdnai, liūdnai grojo smuiku, ir tada iš jo mėlynų akių upeliais liejosi ašaros, o baltam kaip popierius veide skausmas žydėjo…
Išgirdo kartą ponia Girių Karaliaus muziką ir nustebinta jos grožiu ir švelniu liūdesiu, liepė Girių Karaliui jai kai kada groti. Išmokė jį už tai gaidas skaityti ir leido jomis naudotis.
Girių Karalius pagarsėjo. Dabar kai jis grojo, žmonės iš viso dvaro rinkosi jį klausyti ir verkė, graudinos liūdnuosius smuiko garsus gaudydami… O Girių Karalius jau neverkė ir jo baltas kai popieris veidas buvo ramus…
Kai ponas taisydavo pokylius, kai dideliuose šimtais žvakių apšviestuose dvaro kambariuose linksminosi daugybė blizgančiais rūbais pasirėdžiusių ponų ir ponių, kai prie ilgų stalų, skaniais valgiais apkrautų, upeliais liejosi brangūs vynai ir saldus midus, o visi svečiai linksmi ūžė, ponas liepdavo šaukti Girių Karalių.
Laibas kaip nendrė, žibančiomis kaip žvaigždės mėlynomis akimis, nublukusį apdraskytų smuikų po pažastim pasikišęs, ateidavo Girių Karalius. Ramus, lyg suakmenėjęs, jis vos vos palenkdavo galvą svečiams ir ilgi jo šviesūs plaukai žvakių šviesoje kaip auksas sužibdavo.
— Koks gražus vaikinas, šnibždėjo viena kitai ponios ir panos, į Girių Karalių žiūrėdamos.
— Išpuikęs bernas… — su panieka švogždė ponai ir ponaičiai, Girių Karaliui grožio pavydėdami.
— Grok mums! — liepdavo ponas Girių Karaliui.
Girių Karalius grodavo, ponai valgė skanius valgius, gėrė vyną ir midų ir šluostė ašaras graudingų Girių Karaliaus smuiko garsų klausydami…
Kartą, kai Girių Karaliui jau dvidešimti metai ėjo ir jis iš mažo berniuko virto aukštu plačia krūtine vyru, jis grojo puotos metu gausiems savo pono svečiams. Kaip visada, taip ir tą vakarą, iš po Girių Karaliaus smičiaus liejosi tik liūdnos liūdnos, kaip rudenio dienos, gaidos. Nuliūdę, užsimąstę sėdėjo svečiai, stebuklingu grožiu ir pilnumu Girių Karaliaus muzikos garsų sužavėti ir kamuodami giliai krūtinėse kiekvienas savo skausmus, savo nelaimes ir vargų. Ponios ir panos batisto skarelėm ašaras šluostė, o žilaūsiai ponai, daug skausmo kitiems padarę ir patys skausmo kalnus pakėlę, kaip silpnos moterys dūsavo… Urnai nuo krėslo pakilo jaunutė pana, kilnaus turtingo grafo duktė. Graži kaip pirma pavasario gėlė, lengva kaip pūkas, ji tyliai prisiartino prie Girių Karaliaus ir palietė jo petį. Liūdnų garsų kaskadai iš karto nutilo ir Girių Karalius pakėlė lig tol prie verkiančio smuiko priglaustą galvą.
— Pagrok, berneli, ką nors linksmaus… Gana ašarų ir skausmo! — šypsodamasi pasakė ji Girių Karaliui. Pažvelgė į ją savo ramiomis kaip jūra akimis Girių Karalius, ir vėl toliau grojo tik liūdnas, graudinančias meliodijas. Neilgai grojo…
Įnirtęs, kaip vilkas šoko nuo savo vietos jo ponas ir pribėgęs griebė jį už rankos.
— Klausyk grafaitės, chame! — suriko jam.
Tylus, ramus stovėjo Girių Karalius prieš savo poną ir nė vienas raumuo jo veide nesujudėjo. Kairėje nuleistoje rankoje laikė savo smuiką, o dešinėje ilgą smičių.
— Pagrok ką nors linksmo — pradėjo rėkti svečiai. — Gana graudingą dejavimų…
— Nemoku aš savo smuiku linksmų garsų gimdyti — pasakė Girių Karalius, akimis sužaibavęs. — Nemoku linksmintis, nemoku ir kitų linksminti… Skausmas mano krūtinėje verda, tėvo kraujas ir motinos ašaros linksmumą širdyje slopina.
Lyg nurimo kuriam laikui girti Girių Karaliaus pono svečiai, lyg pabūgo liepsnojančių jaunuolio akių, lyg suprato paslaptį, kurią jis giliai krūtinėj po auksu siūtu žiponu slepia. Bet paskui juoktis pradėjo.
— Chamas apie širdies skausmus prabilo… Chamas sielos balsų klausos…
Kraujas priliejo į galvą Girių Karaliaus ponui, ilgi jo ūsai sudrebėjo, kaktoje gyslos pritvinko, ir suspaudęs kumščius, tylus ir baisus kaip debesys prieš audrą, priėjo jis prie jaunuolio:
— Grok! — sušuko, net langai sudrebėjo — grok šunies vaike, ne tai rykštėmis užplieksiu! Vėl priglaudė smuiką Girių Karalius prie balto kaip popieriaus savo veido ir vėl pasipylė garsai… Ir dar liūdniau, dar didesniu graudingumu grojo Girių Karalius. Nutilo svečiai. Vėl paniūro muzika sužavėti. Tik Girių Karaliaus ponas suraukęs antakius pašaukė tarną ir ką tai jam į ausį pašnibždėjo.
Vos baigė groti Girių Karalius ir nuvargęs nuleido ranką, smičių vadžiojusią, į kambarį įėjo keturi augaloti tarnai.
— Į kūtes jį, ir įpilt šimtą rykščių! — sušuko jiems ponas. — Išmokys tave ten, chame, linksmumo — nusijuokė dar, piktai į Girių Karalių pažvelgęs.
Aukštai pakėlė galvą Girių Karalius ir kaip žaibu permetė visus puotaujančius mėlynomis savo akimis. Norėjo ką tai pasakyti, tik ne pasigailėjimo prašyti, o ką nors pikta ir baisu, bet susilaikė. Tik greit pakėlė savo smuiką ir visu stiprumu metė jį į šviesiai degantį pečių, o smičių sulaužė pusiau ir numetė su panieka tiesiai savo ponui po kojų.
Tarnai griebę jį už rankų išvedė.
Ponai ilgai dar puotavo aukštuose dvaro rūmuose. Muzikantai baudžiauninkai grojo jiems linksmus, greitus šokius ir jie šoko ligi pradėjo švist, kada senai jau laukuose artojai prakaitu laistė purenamą ponų žemę, ir liūdnomis dainomis skundės sunkia savo dalia. O tamsioje kūtėje šiauduose pusiau gyvas, žiauriai pono pakalikų sumuštas, gulėjo Girių Karalius ir tyliai tyliai, tyliau dar už švelnų pavasario vėjo pūtimą, dejavo…
Sunkiai sirgo Girių Karalius. Ponas garsių gydytojų vežė jį gydyti, pati ponia jį slaugino. Gydė, stangino jį ne dėl to, kad gaila jo jauno gyvenimo būtų, bet gailėjo jo didelio talento, jo muzikos.
Ponas už daug dukatų nupirko Girių Karaliui naujų smuiką, ponia daug naujų gaidų išrašė. Bet pasveikęs Girių Karalius smuiku jau negrojo.
— Negaliu aš dar groti, dar sustingę mano pirštai, dar kraujas po ligos ūžia galvoje — pasakė jis ponui, kai tas liepė groti.
Tamsią rudens naktį dingo iš dvaro Girių Karalius. Kartu su juo pražuvo geriausias pono žirgas, tymo balnas, auksu dabintas kreivas aštrus kaip skustuvas turkiškas kardas, du pištalietai ir ilgas blizgantis šautuvas. Nieks nematė, kada ir kur Girių Karalius nujojo ir nieks nerado jo žirgo pėdų laukuose…
Tada tai ir praskambo po visą Lietuvą vardas — Girių Karalius. Kartojo tą vardą ir ponų rūmuose, ir baudžiauninkų surūkusiose gryčiose, ir bažnyčiose, ir žydų smuklėse. Vienur kartojo su baime, su piktumu, kitur gi kartojo su didele meile ir viltimi.
Tai šen, tai ten kažkokį paslaptingi žmonės, raiti, ginkluoti, žiaurūs ir negailestingi ponams ir švelnūs, mielaširdingi prasčiokams žmonims, puldavo dvarus, išplakdavo rykštėmis ponus, atimdavo turtus ir paskui sudegindavo dvaro rūmus. Atimtuosius iš ponų pinigus paslaptingi žmonės išdalindavo baudžiauninkams.
Paslaptingų žmonių vadas buvo Girių Karalius. Jis visada jodavo savo būrio priešakyje ant geriausio žirgo ir skyrėsi nuo kitų savo draugų raudonu kaip kraujas apsiaustu ir baltu kaip popierius, visada sustingusiu ramume, veidu. Girių Karaliaus kardas kapojo tiksliausiai, šautuvas ir pištalietai taikė taikliausiai. Girių Karaliui pakėlus prieš ką ranką, — arba mirtis, arba laimė aplankydavo tą žmogų: mirtis, jei jis kėlė ginklą, laimė, jei jis laimino. Baimė apėmė ponus. Savo dvarus jie pavertė tvirtovėmis. Girių Karaliaus apsilankymo bijodami.
Dieną naktį ginkluoti žmonės juos saugojo, dieną naktį nerimo ponai savo prabangoje. Netikėtai, nelauktai atjodavo Girių Karalius su savo būriu ginkluotų vyrų, ir tada vargas buvo tam ponui, kurį jis nubausti pasiskyrė. Ginkluoti sargai, tik pamatę raudoną Girių Karaliaus apsiaustą, mėtė ginklus, slėpėsi į pakampes; tik vieną žodį pratarus, prieš Girių Karalių atsidarydavo stiprūs dvarų vartai, nes kas neklausė Girių Karaliaus, tas mirdavo. Atėmęs iš ponų auksą ir brangius daiktus, išpliekęs rykštėmis ir sudeginęs dvarą, Girių Karalius su savo žmonėmis vėl pražūdavo. Ir nieks nežinojo, kur jis slepiasi, kur jo ieškoti ir ką jis puls. Gaudė Girių Karalių kariuomenė, medžiojo jį iš pačių ponų susidarę ginkluoti būriai, bet be vaisių.
Lygiai po metų, tamsią rudens naktį, nykią, tylią ir drėgną, Girių Karalius grįžo į dvarą kur užaugo.
Dvare buvo didelis pokylis, toks pat, kai ir tą atmintiną Girių Karaliui naktį, kai jį išplakė rykštėmis už tai, kad nenorėjo ponams linksmai smuiku groti. Prunkštė arkliai, pliauškėdami kanopomis pabjurusiu keliu, tyliai žvangėjo Girių Karaliaus draugų ginklai.
Pirmas prie aukštų dvaro vartų prijojo Girių Karalius. Viena ranka iš karto sulaikė nerimstantį savo žirgą ir garsiai pabeldė pištalieto rankena į ąžuolinius dvaro vartus.
— Kas ten? — pasigirdo iš vidaus.
— Atidaryki — tyliai, bet reiškmingai pasakė Girių Karalius.
Vartai bematant atsidarė. Žilagalvis vartininkas palenkė galvą sveikindamas Girių Karalių.
— Uždaryk vartus! — liepė jam Girių Karalius, kai visi jo draugai įjojo į dvarą.
Paskui nušoko nuo arklio ir dingo tamsoje, nuėjęs apšviestų dvaro rūmų langų kryptimi. Jo draugai likos laukti prie vartų.
Pasitikėdami ginkluotiems sargams, stiprioms užtvaroms ir savo narsumui, linksmai ir laisvai puotavo ponai. Triukšmingai grojo baudžiauninkų orkestras, jaunimas šoko, o seniai gurkšnojo vyną ir tęsė savo kalbas.
— O kur tavo smuikininkas?
— paklausė namų šeimininką vienas svečių.
Šeimininkas suraukė antakius. — Pabėgo… Po tos nakties, kai groti nenorėjo ir rykščių gavo… Pasileidęs bernas buvo, užsispyrėlis, bet… gaila. Puikiai grojo.
Pabėgo? — nustebo svečias.
— Gaila. O aš norėjau prašyti, kad man jį parduotum. Duktė mat, užsimanė būtinai jį namuose turėti, kad grotų…
Buvo tai jaunos grafaitės, dėl kurios ir kilo nesusipratimas, tėvas.
Ūmai salėje pasigirdo duslus, bet ramus ir aiškus balsas, viršijęs pokylio ūžesį:
— Gal norite, ponai, kad pagročiau jums.
Visi duryse pamatė aukštą, plačiapetį vyrą, raudonu apsiaustu apsisupusį ir plačiakraštę aksomo skrybėlę su strauso plunksna ant galvos užsimovusį. Tai buvo Girių Karalius. Ramus, lyg šiaip sau įėjęs, stovėjo jis prie durų, rankas ant krūtinės sunėręs ir jo baltam kaip popierius veide niekas negalėjo įžiūrėti mažiausio susijaudinimo žymių.
„Girių Karalius”, kaip aidas prabėgo per svečių lupąs.
— Gal norit, pagrosiu jums! — pakartojo Girių Karalius ir neskubiu rankos kilstelėjimu nusiėmė skrybėlę.
Šviesūs geltoni plaukai kaip auksas sužibo žvakių šviesoje, ir visi pažino Girių Karaliaus asmeny tylų ir ramų, visada liūdnas meliodijas grojantį, baudžiauninką.
— Tai tu, latre, vagie! — pirmas sušuko šeimininkas. — Ei, žmonės, čionai, griebkit tą niekšą ir pliekit jo chamišką kūną ligi jis bus gyvas…
Bet nebaigė šeimininkas: iš po raudono Girių Karaliaus apsiausto išsikišo dvi rankos, pištalietais ginkluotos ir atsikreipė krūvon subėgusių svečių pusėn. — Riksmas nepagelbės. Dabar čia mano valia. Kas nors judesiu parodys neklausąs manęs — nušausiu vietoje. Žinote, ponai, kad Girių Karalius niekad neklysta šūviu.
Pro duris įėjo dešimt Girių Karaliaus draugų. Juodais apsiaustais apsiavę, visi jauni berneliai, ginkluoti šautuvais, kardais ir pištalietais, jie išsirikiavo vienoje eilėje prie sienos, užpakaly Girių Karaliaus ir tylūs, ramūs laukė savo vado įsakymo.
Girių Karalius mojo kaire ranka. Priėjusiam prie jo vienam draugų liepė pašaukti kelis tarnus. Kelioms sekundėms praslinkus, trys augaloti tarnai, drebėdami iš baimės, įėjo į kambarį.
— Paimkit jį. — Liepė Girių Karalius tarnams, rodydamas į buvusį savo poną.
Du tarnai priėjo prie paraudusio ir drebančio iš piktumo namų šeimininko.
— Lauk, niekšai! — sušuko tas, vos tik jį palietė rankomis. — Verčiau mirti, negu leisti bjauriom chamų rankom save paliesti…
Ir stvėręs sunkią ąžuolinę kėdę, jis žėręs ja tiesiai vieno savo tarno galvon.
Tas be žado krito žemėn. Tuo pačiu momentu praskambo šūvis ir namų šeimininkas, sumojęs rankomis, susmuko žemėn. Tai buvo ženklas kovai. Ponai bematant ištraukė kardus ir puolė Girių Karalių ir jo draugūs, šie irgi stvėrėsi kardų.
Ponų buvo žymiai daugiau. Jie švytruodami kardais prispaudė prie sienos girių brolius. Šie sustoję eilėn, kovojo šaltai ir tvarkingai. Kiekvienas jų smūgis, kiekvienas kardo švystelėjimas buvo taikius. — Mušt banditus!.. Dabar jie neištrūks! Pirmyn!.. — rėkė ponai, kaip pamišę šokinėdami apie tvarkingai sustojusius prie sienos ties durim girių brolius ir šaltai besiginančius.
Tai šen, tai ten, mitriu girių brolio kardu užkliudytas, krauju apsipylęs, susmukdavo ąslon koks ponas. Bet tas ponų nebaugino ir jie dar didesniu užsidegimu spaudė girių brolius.
Girių Karalius kovojo kaip liūtas. Ramus, savo kardu be reikalo jis nemosojo, tačiau jei jau sušvisdavo juo — vienas priešų krisdavo.
Palikęs draugus ties durimis kovoti, Girių Karalius žingsnis po žingsnio pro ponų eiles skynė sau kelią prie pečiaus, ant kurio iškyšulio buvo pastatytas keturios žvakidės degančių žvakių. Raudoną savo apsiaustą jis apmatavo ant kairės rankos ir kartais ta ranka apsigindavo nuo priešų smūgių. Tik po kelių minučių pasisekė Girių Karaliui prasimušti prie pečiaus. Kilo didžiausią kova. Jį puolė šeši ponai ir Girių Karaliui teko įtempti visas jėgas. Jau, jau, rodos sukapos Girių Karalių, keli draugai šoko jo pusėn gelbėti, bet Girių Karalius pats atsigynė. Mostelėjo kelis kartus kardu, kad ponai atšoktų per porą žingsnių, o paskui tuo pačių kardu nužėrė žemėn visas žvakides.
Dideliam kambaryje iš karto pasidarė tamsu kaip kapuose. Kelioms sekundėms užviešpatavo tyla. Paskui pasigirdo tylus kojų šnerimas ir šnibždesys; kažkur suzvimbėjo išmuštas lango stiklas.
— Laikykit! Jie bėga! — pasigirdo atsipeikėjusių ponų balsai, — Šviesos! Duokit šviesos! Vienur kitur sužibo skeliamo titnago žiežirbos. Uždegė žvakes. Uždusę, paraudę nuleistais kardais dairėsi ponai vienas į kitą. Girių brolių jau nebuvo: pasinaudoję laikina tamsa — jie pabėgo.
Ponai tuoj pašaukė tarnus, liepė pabalnoti žirgus ir šoko vytis girių brolius, o ponios ir panos, kovai vykstant susispaudusios viename kambario kampe, pradėjo slauginti sužeistuosius. Sužeistųjų buvo aštuoni, o namų šeimininkas buvo užmuštas. Girių Karaliaus kulka pataikė jam tiesiai į kaktą.
Sužeistųjų ponų tarpe buvo ir jaunos grafaitės, norėjusios girdėti Girių Karaliaus linksmos muzikos, tėvas. Jis pirmas, ištraukęs kardą šoko prie Girių Karaliaus ir pirmas su įkirsta galva, krauju apsipylęs, krito sužeistas. Duktė, atsiklaupusi prie jo, baltu šilko šaliku aprišo jam galvą.
— Du tikslai dabar man širdin įaugo — pasakė dukteriai senas grafas: — greičiausiai pasveikti ir… gyvą užkasti žemėn tą chamą. O kad aš ramus namie nesėdėsiu, kol bus gyvas Girių Karalius — tebūna liudininkais mano protėviai!..
Greit po to grafas su dukterim karietoje išvyko namo. Jį lydėjo keli dešimčiai ginkluotų raitų tarnų. Kiti ponai, pasišvaistę dvaro apylinkėse ir ligi putų suvarę arklius, grįžo į dvarą. Girių Karaliaus ir jo draugų jie nė iš tolo nematė.
Senas grafas, nedavažiavęs savo dvaro, mirė. Jauna grafaitė, plaukus raudama iš skausmo, prakeikė tėvo užmušėją?
Prie tėvo karsto ji davė priesaiką atkeršyti Girių Karaliui.
— Mirdamas tėvas savo bočių kaulais prižadėjo išnaikinti girių brolius, o jų vadą gyvą sukapoti. Tą jo pasižadėjimą dabar aš pasiimu… — pasakė ji susirinkusiems į laidotuves ponams ir apylinkių žmonėms. — O tam jaunųjų vyrų, kurs padės man mano pažadą įvykdyti, pasižadu atiduoti savo ranką ir širdį.
Daug narsių ponų ir ponaičių buvo seno grafo laidotuvėse, tačiau nė vienas jų neatsiliepė į tą grafaitės kvietimą. Žinojo visi, kad Girių Karalius jiems nepasiekiamas, kad visur yra Girių Karaliaus šalininkų ir kad kiekvienas žodis, prieš Girių Karuliu pasakytas — lėmė mirtį. Tad tylėjo visi galvas nuleidę, nors ne vienas jų širdyje troško padėti viengungei grafaitei ir su ja susituokti.
Su panieka į juos pažvelgusi, nusišypsojo grafaitė ir išėjo iš kambario.
Praėjo ruduo, šalta speiguota žiema, ir linksmas žalumu vainikuotas pavasaris vėl viešpatavo gamtoje.
Girių Karaliaus vardas tebeskambėjo Lietuvoje. Ponai, girių brolių pamokyti, lenktyniuodami stengėsi lengvinti savo baudžiauninkų buitį, kaip perkūno bijodami Girių Karaliaus atsilankymo.
Lengviau atsiduso lig tol slegiami, varginami ir nežmoniškai išnaudojami baudžiauninkai ir garbino Girių Karaliaus, vardą.
Rečiau ir Girių Karalius su savo draugais išjodavo iš tamsiųjų miškų žiaurių ponų bausti ir rečiau jau naktimis švietė danguje deginamų dvarų gaisrai.
Tik jauna grafaitė tebekankino savo baudžiauninkus. Daug daugiau jiems darbo paskyrė, plakė už kiekvieną menkniekį rykštėmis; net lig mirties kelis baudžiauninkus užplakė.
— Teateina jums į pagalbą jūsų Girių Karalius, teapgina ir teišplaka ir mane rykštėmis, kaip kitus ponus plaka ir kaip kad aš jus plaku — sakė su panieka baudžiauninkams.
Dantis sukandę kentė baudžiauninkai grafaitės kankinami ir dieną ir naktį laukė Girių Karaliaus ateinant.
— Atjos, sakalėlis, neapvils… Ateis ir mūsų vargų galas — ramino jie vienas kitą.
Bet sulaukti negalėjo. Girių Karalius lyg vengė grafaitės dvaro. Aplinkui už daug mažesnius žiaurumus su baudžiauninkais ponus baudė, o grafaitės nelietė. Gal todėl nelietė, manė žmonės, kad grafaitės dvare visada stovėjo šimtai ginkluotų vyrų, ne iš tų pačių baudžiauninkų surinktų, bet už pinigus iš Kauno ir kitų Lietuvos miestų grafaitės pasamdytų. Jie stropiai saugojo grafaitės dvarą, visada pasiruošę Girių Karalių šautuvų ugnimi sutikti.
Ginkluotiems savo vyrams vadovavo pati grafaitė. Pištalietais apsiginklavusi, raita, savo vyrų priešakyje grafaitė jodinėjo visur, kur tik koks gandas kildavo apie Girių Karaliaus pasirodymą. Tačiau susiremti jai su juo neteko.
Susitiko grafaitė Girių Karalių visai netikėtai.
Ramų gegužės vakarą, pavariusi visą dieną galvotrūkčiais jodinėdama apylinkėse ir Girių Karaliaus pėdų sekdama, grafaitė ilsėjosi savo rūmų salėje. Didelėj minkštoj kėdėj sėdėdama, mažute, bet stipria ranka šviesiaplaukę galvelę parėmusi, ji galvojo apie Girių Karalių.
Prisiminusi jo baltą kaip popierius veidą, degančias akis ir drąsią kalbą, iššaukusi vaizduotėje lankstų ir vikrų Girių Karaliaus pavidalą, ji jau ne su piktumu, ne su keršto ugnimi mąstė apie jį.
— Jis ir aš — galvojo grafaitė: — tik jis Lietuvoje toks galingas, kad net visi didžbajoriai prieš jį dreba iš baimės ir tik aš tokia drąsi ir nebijau Girių Karaliaus.
Grafaitė taip giliai buvo užsimąsčiusi, kad nė negirdėjo, kaip į kambarį tylomis įėjo žmogus, įėjęs ilgai stovėjo prie durų, nenorėdamas nutraukti grafaitei minčių pynių. Besileidžiančios saulės raudoni spinduliai, pro aukštą langą plačiu ruožu įėję į salę auksu žėrėjo grafaitės plaukuose ir ji, baltoje suknelėje, tyli, rami ir užsimąsčiusi jau ne moteris — kariautoja, tokia, kai dieną apsiginklavusi ir antakius suraukusi ant žirgo jodinėjo, atrodė bet atrodė kuklia, švelnia ir gailestinga mergele, kuri ne tik žmogų nukauti, bet ir musės užmušti, rodos, nepasiryžtų.
Žmogus žengė kelis žingsnius arčiau. Jo žingsnius ąžuolinių salės grindiniu išgirdo grafaitė.
Pakėlė galvą ir pažvelgė į žmogų. Šoko kai iš ugnies.
— Tai tu… Gilių Karalius.
— Taip, aš, grafaite — atsakė Girią Karalius. Girdėjau, kad tamsta manęs ieškai, vargsti jodinėdama per dienas. Gailiuosiu… tamstos ir atėjau pats.
Grafaitė, nustebinta, visa drebėdama iš baimės ir susijaudinimo, plačiai atvertomis akimis žiūrėjo į Girią Karalių, ir dažnai dažnai krūtine traukdama orą, negalėjo ištarti nė vieno žodžio.
— Gal tamsta nori, kad aš smuiku linksmai pagročiau? Galiu pagroti — šiandieną man linksma.
Ir Girių Karalius parodė į pakabintą už pečių maišely smuiką.
— Kaip tu atėjai… Juk dvarą saugoja šimtai ištikimų man tarnų? — pagaliau vos ištarė grafaitė.
— Visi tarnai, grafaite, žmonės. Kur durų neatidaro auksas, ten jas atidaro vynas… tuo labiau, jei eini ne pro vartus, bet lipi per tvoras…
Kiek laiko abu tylėjo.
— Tu užmušti mano tėvą — pasakė grafaitė.
Taip. Bet užmušiau nelygioje kovoje… Mano tėvą ponas nušovė kaip šunį…
— Aš prisiekiau tau atkeršyti… — vėl tarė grafaitė. — Keršyk, grafaite, jei gali… Esu tamstos dvare vienas, o tamsta turi aplinkui šimtus ištikimų tarnų.
Vėl abu ilgai tylėjo.
— Tu man patinki, Girių Karaliau, — pirma sujudo grafaitė. — Tu drąsus, tu nenuilstamas savo siekinių sargyboje… Gaila, kad tu chamas ir bėglys baudžiauninkas…
Girių Karalius nusišypsojo.
Paskui priėjo prie grafaitės ir paėmė ją už rankos. Toji krūptelėjo.
— Gailiesi, grafaite, kad esu ne bajoras… — dusliu balsu jai pasakė: — gailiesi, kad neturiu dvarų ir šimtų baudžiauninkų… O nežinai, grafaite, kaip aš nepakenčiu, kaip niekinu visus bajorus… Ir tavęs, grafaite, lygiai kaip visus nekenčiu… ir tau už visas daromas žmonėms skriaudas užmokėsiu… Skubink, grafaite, keršyk man šiandieną, dabar, kol atėjau pas tave be savo girių brolių ir kardo, nes paskui — aš keršysiu. Už žmonių ašaras, skausmą ir vargą, už nekaltųjų kraują ir kankynes keršysiu…
Girių Karalius sunkiai atsisėdo kėdėj, lyg sunku jam buvo tuos žodžius grafaitei pasakyti. Grafaitė greitais žingsniais išėjo iš salės.
Praėjo kelios minutės. Girių Karalius vis ramiai sėdėjo. Galvą parėmęs rankomis, jis giliai užsimąstė. Visada ramiam jo veide, dabar, spindėjo didelis skausmas.
Grįžo grafaitė. Abiejomis rankomis ji nešė du pištalietus. Jai įėjus, savo minčių kankinamas, Girių Karalius nė nekruptelėjo, lyg nežinojo, kad grafaitė išėjusi galėjo pašaukti ginkluotų tarnų ir jį vietoje nužudyti.
Grafaitė pištalietus padėjo ant stalo ir tyliai palietė ranka Girių Karaliaus petį. — Prisiekusi atkeršyti už tėvo mirtį, aš išmokau šaudyti iš pištalietų… Pataikau į obuolį aukščiausiam medyje… Šaukiu tave dvikovon.
— Dvikovon! — nustebęs atsistojo Girių Karalius. — Juk aš bėglys baudžiauninkas… — Taip, dvikovon — pertraukė jį grafaitė. — Lauke dar šviesu, skubink greičiau tuo pat keliu, kuriuo atėjai, išeik iš dvaro ir lauk manęs panevėžy ties kumpa liepa… Aš ten tuoj ateisiu… viena.
Girių Karalius, nusišypsojęs, išėjo pro duris.
— O ar užmiršai, grafaite, kad Girių Karaliaus šūvis niekad neklysta — pasakė dar išeidamas.
Grafaitė nieko neatsakė.
Prie pat Nevėžio, gražioje pievoje, augo didelė kreiva liepa. Plačiai išsišakojusi, metai iš metų šlamėjo ji žaliais lapais, arba žiemos miege sustingusi, sniegu padabinta, stiepės, aukštai į padangę aukštomis savo šakomis.
Vasarą po liepa keleiviai pavėsiu gaivinosi, dvaro piemenys dūdelėmis dūdavo, o vakarais berneliai su mergužėlėmis po ja burkavo. Žiemą liepa kaip didelis rodiklis rodė keliaujantiems netoliese besitiesusiu vieškeliu, kai jis pūgų būdavo užpustytas, kuria kryptimi reikia važiuoti.
Po ta liepa Girių Karalius laukė grafaitės. Atsirėmęs pečiais į storą jos kamieną, sunėręs rankas ant krūtinės, žiūrėjo jis į tą pusę, iš kur turėjo ji atjoti. Apsitaisęs juodais rūbais, juodą skrybėlę giliai ant akių užsimovęs, jis dar labiau, negu paprastai, išbalęs atrodė. Ramus jo veidas vėl buvo sustingęs kaip akmeninis ir tik mėlynos akys rodė, kad plačioje jo krūtinėje liepsnoja neramumo ir skausmo ugnis…
Vieškely, tolumoje, pasirodė stulpas dulkių. Girių Karalius jį sekė akimis. Greit dulkėse išsiskyrė tamsus žirgo siluetas. Ant žirgo Girių Karalius įžiūrėjo šviesią grafaitės suknelę.
— Tamsta man leisi padėti nulipti nuo arklio? — paklausė tyliu baisu jaunuolis, kai grafaitė prijojo.
Nuimdamas grafaitę nuo žirgo, Girių Karalius kurį laiką užlaikė ją savo glėbyje.
— Juk aš dabar ką noriu galiu su tamsta padaryti… Galiu pasmaugti, galiu į savo miškų tankynes nuvežti, galiu, pagaliau, čia pat už žiaurumą su žmonėmis nubausti.
Grafaitė išsmuko iš jo rankų.
— Pradėsim — pasakė šaltai. Abu, susėdę po liepa, užtaisė du grafaitės sidabru dabintus pištalietus. Abu savo pirštais į vamzdžius pylė paraką, kimšo pakulas ir švino kulkas.
Greit pištalietai buvo užtaisyti. Girių Karalius atžymėjo pievoje dvi vietas, per dvidešimt žingsnių vieną nuo kitos.
— Galim pradėti — pasakė jis priėjęs prie glostančios savo žirgo kaklą grafaitės.
Grafaitė, nuraudusi, degančiomis akimis žiūrėjo į jį.
— Tu mane nušausi? — paklausė.
— Taip, — ir Girių Karalius nusišypsojo: — tamstai, nedaug beliko gyventi… Jei nori, aš galiu pagroti smuiku linksmų melodijų. Juk jų kadaise norėjai.
— Grok.
Girių Karalius ištraukė iš odinio maišelio už pečių smuiką ir smičių.
— Negrojau smuiku nuo to vakaro, kai mane… išplakė.
Paskui pradėjo groti. Linksmi, ugningi garsai pabiro po liepa. Greiti, kaip upės vilnys, jie skubino vydamiesi vienas kitą, ardė smagiu juoku rimtį ir skendo, tirpo jau vakaro tamsos šešėliais nuženklintame danguje…
— Gana — vos ištarė pabalusiom lūpom grafaitė.
Jos akyse švietė tyros ašaros, nors smuikas linksmumu šnekėjo.
Smuiką Girių Karalius atsargiai padėjo po medžiu, o šalia nusiėmęs numetė plačiakraštę savo skrybėlę ir paskui, nė nepažvelgęs į grafaitę, griebęs pištalietą, vos paūgėjusia žole nuėjo į paženklintą vietą, iš kur turėjo šaudyti.
Grafaitė irgi atsistojo jai skirtoje vietoje.
Nusišluosčiusi skarele akis, ji lyg nurimo, o kai pamatė priešakyje baltą ir ramų Girių Karaliaus veidą, lyg piktumo žiežirbėlė jos akyse sužibo.
— Skaičiuosiu ligi trijų… Pasakius „trys”, galima taikinti ir šaut… — pasakė Girių Karalius.
Grafaitė stipriai mažoje rankoje suspaudė pištalietą.
— Vienas — išgirdo ramų Girių Karaliaus balsą: — du, trys…
Greit pakėlė pištalietą ir pradėjo taikinti, dabar jau besikarščiuodama ir galvodama tik, kad pataikintų tiesiai į plačią Girių Karaliaus krūtinę.
Paskui šovė. Šovė ir Girių Karalius, bet grafaitė matė, kad šaudamas jis nukreipė ranką ir kulipka nuėjo kažkur į šalį.
Girių Karalius kiek laiko stovėjo nejudėdamas. Paskui, lyg pavargęs, atsargiai susmuko ir atsisėdo pievos žolėje.
— Kodėl tu nešovei į mane?! — pribėgo prie jo grafaitė. — Tu manė tuo kruvinai užgauni!.. Nenoriu aš baudžiauninko pasigailėjimo.
Veidas jos degė piktumu ir ji stūmė ranka Girių Karaliaus petį. Tas kaip girtas susvyravo.
— Tu sužeistas? Kas gi tau? — vėl sujudo grafaitė.
Ji puolė prieš Girių Karalių ant kelių ir pradėjo segti jo juodą švarką.
— Nereikia! — atstūmė jos ranką Girių Karalius.
Jo balsas buvo ramus, nors kaktoje ir ties lūpom žymėsi skausmo raukšlės.
Gerai šaudai, grafaite… Tiesiai į krūtinę pataikei… Nušovei Girių Karalių… atkeršijai.
Kaire ranka spausdamas krūtinę, Girių Karalius susmuko žemėn.
Grafaitė ranka palaikė jo galvą, ir atsisėdusi greta, prispaudė ją prie savo krūtinės… Kita ranka glostė Girių Karaliaus šviesius plaukus…
Saulė jau nusileido. Šešėliai kaupėsi aplinkui, lyg slėpdami nuo viso pasaulio, kad miršta nenugalimas Girių Karalius, silpnos moteries rankos mirtinai sužeistas.
— Kodėl! tu į mane nešovei?.. Kodėl!.. — tyliai klausė grafaitė prie pat Girių Karaliaus veido pasilenkusi.
Iš jos akių tiesiai ant Girių Karaliaus veido riedėjo didelės šviesios ašaros.
— Todėl, kad myliu… Senai tave myliu… ir laimingas esu nuo tavo rankos mirdamas.
Grafaitė stipriai stipriai priglaudė Girių Karalių prie krūtinės ir balsu verkdama ėmė bučiuoti jo lūpas, akis, plaukus.
— Ir aš tave myliu… — šnibždėjo jam.
Vėlai naktį grįžo į dvarą grafaitė. Pašaukusi kelis baudžiauninkus, liepė jiems eiti į miškus ir pranešti girių broliams, kad jų vadas negyvas guli ties kreivąja liepa ant Nevėžio kranto.
Pati apsitaisė juodais rūbais, galvą pelenais apibarstė ir visą naktį meldėsi dvaro koplyčioje. Nuo to laiko grafaitė per visą amžių nenuėmė juodų rūbų ir nesidžiaugė gyvenimo linksmybėmis: kaip vienuolė, vienui viena gyveno dideliuose dvaro rūmuose, nė iš tolo neprisileisdama prie savęs kaimynų bajorų ir nė kalbėti nenorėdama apie vedybas, nors daug kilnių bajorų iš visos Lietuvos ir net Lenkijos jai piršosi.
Ištikima buvo Girių Karaliui, kilniam baudžiauninkui vargšų užtarėjui. Kaip didžiausią šventenybę laikė atminčiai Girių Karaliaus smuiką, kuriuo tik jai jis pasaulio džiaugsmais buvo prašnekęs; taip pat saugojo ir Girių Karaliaus plačiakraštę skrybėlę.
Girių Karaliaus kūną girių broliai užkasė jo pilyje Karalgiry. Ant kapinyno uždėjo ilgą akmenį, žmogaus figūrą primenantį.
Po kelių metų iškriko girių broliai be savo vado, nuėjo kiekvienas savais keliais, o žmonės vargdieniai vėl liko be užtarėjų sunkioje baudžiavos kankynėje…
Ilgi metai supūdė Girių Karaliaus pilies rūmų ąžuolinius rąstus, liūtys, kaitros ir šalčiai išardė pilies rūmus ir liko apie Girių Karalių tik viena atmintis
— ilgas samanotas akmuo ant jo kapo.
Liko dar didelis ir brangus Girių Karaliaus paminklas — žmonių atminimas. Iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą, eina pasakojimai Lietuvoje apie Girių Karalių. Pamiršo žmonės sunkią baudžiavą ir ponų žiaurumą, bet Girių Karaliaus — baudžiauninkų užtarėjo — pamiršti negali.