A. Vilainis „Raudonės ir Gelgaudų pilių šešėliuose“ // Ateitis. – 1943, Nr. 168, p. 3
Garlaivis prisigretina prie Raudonės pilies. Pro medžius kyšo aukštai iškilęs pilies bokšto kuoras. Garlaivis sulėtina savo plaukimą, prie jo prisiartina valtis, ir mes, atsiskyrę nuo toliau važiuojančių būrio, iriamės valtimi į krantą.
Paėję keletą žingsnių smėlėtu krantu, perėję vieškelį, lipame į statoką krantą, apaugusį medžiais. Kiek palipėjus, pro medžių šakas iškyla raudoni mūro pastatai. Išėjus į aikštę, Raudonės pilies pastatas atrodo milžiniškas. Retą kurį tokį pastatą rasime ir mūsų senajame Kaune. Kol čia apeini pilies rūmus, tenka užtrukti geroką valandėlę. Iš oro jie savo didumu ir viduramžio architektūra padaro gilaus įspūdžio. Pilies mūrai yra trijų keturių aukštų. Pietiniame gale esąs bokštas turi net per 30 metrų aukščio.
Ši pilis jau žinoma iš keturioliktojo amžiaus. Ją čia pastatė kryžiuočių ordinas, vesdamas karus su lietuviais. Tvirtovė 1384 m. buvo sunaikinta. Po trejų metų ordinas ją vėl atstatė. Vėliau pilis buvo valdoma lietuvių, ji gerokai apgriuvo ir sunyko. XVI amž. pabaigoje pilį perėmė ir atnaujino Žemaičių seniūnas Kristupas Kiršenšteinas. XIX amž. pilis ir rūmai atiteko portugalų pilietybės didikui de Castro. Jis rūmus atnaujino ir čia pilyje jo šeima nuolat gyveno. Prieš pat šį karą de Castro giminė pilį perleido Lietuvos Bankui, pasilikdama sau prie dvaro ūkį. Jau anksčiau jie savo žemės dalį buvo išpardavę sklypais naujai besikuriančiam miesteliui. Vieną mūrinį namą jie padovanojo bažnyčiai, prie kurios buvo pristatytas vienas bokštas. Bažnyčioje buvo pradėtos laikyti pamaldos 1933 m. Bolševikams okupavus Lietuvą, de Castro su šeima repatrijavo į Vokietiją.
Apžiūrint pilies rūmus iš vidaus, jie nedaro gilaus įspūdžio. Tiesa, bevaikščiojant koridoriais, apžiūrinėjant kambarius, sales, galima daugiau išvargti, kaip keliasdešimt kilometrų pėsčia keliavus. Tačiau rūmų vidus nėra ryškus išpuošimu ir grožiu. Čia nėra nei freskų, karnyzų, nei kitų pagražinimų. Nebėra nė senųjų židinių; jų vietoje stovi kokliniai pečiai. Visi kambariai buvo paversti gyvenamais; čia apsigyvendavo daug vasarotojų ir besikuriančio miestelio gyventojų, kurie nebuvo sau namų pasistatę.
Bokšto laiptai, kurie per didįjį karą buvo sudeginti, dabar yra sutvarkyti primityviškai. Reikia lipti medinėmis kopėčiomis. Nepratusiam ar senesnio amžiaus žmogui tai sudaro ne tik nepatogumo, net ir baimės. Bokšto viršus apdengtas skarda. Jo viduryje stovi vėliavai stiebas.
Vaizdai, matomi iš bokšto, turi kiekvieną nustebinti. Užnemunės lygumos išnyksta, kaip begalinė jūra akiračio tolumoje. Iš čia galimą priskaityti daug bažnyčių bokštų. Pats platusis Nemunas pavirsta siaura vandens juosta. Didžiuliai medžiai atrodo krūmais, o esant jiems toliau, jie susilieja su aplinkumos žaluma. Žvelgiant Žemaitijos kryptimi, vienur kitur matyti bažnyčios bokštas, medžiais apaugusi sodyba.
Tuoj už pilies parko yra naujai išsistatęs Raudonės miestelis. Jis atrodo dideliu bažnytkaimiu ir savo plotu beveik prilygsta vidutiniškam Žemaičių miesteliui. Miestelio pastatai išsklidę. Tarp vieno kito namo yra didokas daržas. Vienabokštė bažnyčia, žvelgiant iš pilies bokšto, atrodo visai nedidelė, o miestelio namai — kaip iš lentų sukaltos būdelės.
Nusileidę iš pilies bokšto, vykstame toliau panemunės keliu į kitą pilį — Gelgaudų. Ją vietos žmonės dar vadina „Zamkum”. Ji yra Vytėnų kaimo ribose. Pilis stovi kiek atokiau nuo Nemuno, ant aukštokos kalvos. Ji tebeturi ryškias sustiprinimų žymes; pilies mūrus supa aukšti skardžiai ir gilūs grioviai. Rytų pusėje pilį supa tvenkiniai. Pilis iš visų pusių apaugusi storais, šimtamečiais medžiais. Jų kiek mažiau iš tos pusės, kur yra priklausąs vienuolynui Vytėnų dvaras. Iš Nemuno pusės pilies kaip ir nematyti. Stovint prie pilies, ir pats Nemunas pro medžius beveik nematomas.
Pilies rūmai kituomet sudarė beveik uždarą kvadratinį kiemą. Dabar dalis sienos jau išgriuvusi, ir patys rūmai gerokai apirę. Po daugumą pilies kambarių jau visai nebegalima vaikščioti. Jie ir šiaip atrodo klaikiai, lyg už kiekvienų durų kas tykotų pagriebti savo auką. Žinoma, šiuose apgriuvusiuose rūmuose dabar niekas negyvena. Jų vieninteliai gyventojais dabar yra šikšnosparniai, apuokai ir į savo lizdą nusileidžią gandrai. Sienos įgavusios pilką spalvą, aptrupėjusios, aplinkui matyti plytų nuolaužų.
Žinoma, ši pilis būtų daugiau apgriuvusi, jei ja nebūtų pradėjusi rūpintis Meno ir Kultūros Paminklų Apsaugos įstaiga. Jų čia įdėto darbo žymės ir dabar tebėra ryškios. Aptvarkyti bokštai, uždengtas stogas, kai kur sutvirtintos sienos. Tačiau visa tai tik lašas jūroje. Piliai sutvarkyti ar restauruoti reikėtų nemaža kapitalo ir laiko.
Po pilimi yra požemiai, tačiau jų lankyti nebandome, nes jie yra vietomis apgriuvę, ir pavojinga į juos nusileisti. Iš jų eina dvokiąs pelėsių kvapas. Pasakojama, kad šiuose požemiuose buvo kalinami didikams nusikaltę žmonės. Ten buvę rasta prie požemių sienų prirakintų grandinių ir daug žmonių griaučių ir kaukuolių. Apylinkės gyventojai pasakoja apie vaiduoklių pasirodymą, pančių žvangėjimą ir įvairius girdimus balsus.
Ši pilis esanti statyta XVII — XVIII amž. Jos statybai medžiaga buvo panaudota iš buvusių Bisėnų pilies rūmų. Ji stovėjusi netoli šios pilies, miške, už mažučio upelio. Dabar toje vietoje galima rasti gilią duobę su mūro liekanomis. Senesni žmonės tvirtina, kad, nusileidus į šią duobę, užtinkamas urvas, kuris Nemuno dugnu išeina antron pusėn į Norkūnų laukus. Bisėnų pilis buvo pastatyta XIII amž. Nuo XIX amž. Vytėnų dvaras ir pilis priklausė didikų Gelgaudų giminei. Tai, esą, tie patys Gelgaudai, kurie pasižymėjo sukilimų metais. Vienas tų Gelgaudų buvo nepasisekusio žygio jis su savo kariuomenės likučiais perėjo sieną ir ten buvo vieno savo kareivio nužudytas.
Po didžiojo karo Gelgaudų pilį ir Vytėnų dvarą nupirko amerikietis turtuolis kunigas Petraitis. Jis buvo sumanęs pilį restauruoti ir jos bokštuose įtaisyti astronomijos observatoriją. Dar būdamas Amerikoje, jis tais mokslais domėjosi ir tam darbui buvo įsigijęs vertingų įrankių. Vėliau jis nuo šios minties atsisakė, ir patys Gelgaudų pilies rūmai, skolos neišmokėjus, buvo grąžinti Žemės ūkio Ministerijai. Dvarą jis atidavė vienuoliams saleziečiams. Petraitis po kelerių metų mirė. Dabar jis yra palaidotas netoli pilies, miškelyje. Saleziečiai savo geradariui pastatė koplyčią ir jos viduryje padėjo jo kūną. Kasant toje vietoje žemę, buvo rasta daug kaulų. Iš to spėjama, kad čia seniau buvo kapinaitės.
Vytėnuose saleziečiai pastatė koplyčią, įkūrė ūkį ir netoli Nemuno ant kalvos buvo padėję pamatus didžiuliams vienuolyno rūmams ir bažnyčiai. Ten buvo numatyta perkelti ne tik vienuolyną, bet įsteigti milžiniškas įvairių rūšių dirbtuves ir pavyzdingiausią Lietuvoje amatų mokyklą. Lėšas šiems pastatams jie manė surinkti Lietuvoje ir gauti tam tikrą sumą iš savo turtingo ordino, paplitusio Italijoje ir kituose kraštuose. Nors Gelgaudų pilis niūri, apirusi, tačiau, kai čia pro medžius šviečia saulė, kai ją glėbia mėlynas vasaros dangus, ji atrodo nuostabi, bet ir prasminga: lyg dideli vartai į mūsų tolimą ir brangią praeiti.