A. Navarackas „Senovės Merkinės stulpai ir jų likimas“ // Ateitis. – 1943, Nr. 255, p. 3
Šiaurinėje Merkinės pusėje, laukuose, dunkso du seni mūro stulpai. Vienas yra apie 0,5 km nuo miesto tarp vieškelio į Daugus ir plento į Varėną, antras — prie seno Kauno kelio Subartonių link už 1,5 km nuo miestelio.
Iš viso aplink miestą buvo keturi tokie stulpai, iš kurių du jau sugriuvę. Visi stulpai buvo panašaus stiliaus, aštuoniakampiai, vienodo storumo ir apie 5 m aukščio.
Praeiviui šitie stulpai — tai paslaptinga mįslė: kokios jie paskirties, kas ir kada juos statė? Vietos ir tolimesnės apylinkės žmonėse yra daug apie juos įvairių pasakojimų.
- Pasakojama, kad buvusi tokia karalienė, pavarde Sonia, kuri atminimui palikus šituos stulpus. (Papasokojo Kudarauskienė, Gudakiemio k., Merkinės valsč.).
- Kiti sako, kad Merkinė turėjusi Magdeburgo teises, todėl tie stulpai buvo pastatyti miesto sienoms atžymėti. Tiesa. Zigmantas Augustas 1576 m. suteikė Merkinei Magdeburgo miesto teises (Slownik Geograficzny, VI tom., 257 — 259 psl.).
- Kiti mano, kad Katrynos laikais buvo padaryti tie stulpai; tai buvo riba, kur vyko prekyba.
Yra ir daugiau pasakojimų, spėjimų, tačiau tikrų žinių, kas, kada ir kuriam tikslui tuos stulpus sumūrijo, nėra.
Kaip dauguma mūsų istorinių paminklų, taip ir šie stulpai susiję su vairiomis paslaptimis: užkastais lobiais ir pn.
- Nuo stulpo per šautuvą spinduliu aplinkui atmatavus yra pakasti lobiai, pinigai.
- Vidury stulpų, sako, yra padėti dokumentai. Spėja, kad stulpe, kur padėti tie dokumentai, buvo langelis, paskiau užmūrytas. — Kudarausko Ipolito tėvas iš Gudakiemio su kaimynu kartą naktį buvo nuvažiavę tų dokumentų išimti, bet stulpas buvo prie vieškelio, ir jiems trukdė jį griauti.
- Merkinės stulpuose esančios Karalienės Mikaldos knygos, bet nežinia, kuriame stulpe. — Karalienė Mikalda turėjo 9 knygas. Tas knygas norėjo Saliamonas nupirkti. Ji prašė 9 rublių, bet Saliamonas nenorėjo tiek mokėti, tada tris knygas sudegino ir vis tiek prašė 9 rublių. Saliamonas nesutiko. Ji vėl tris sudegino. Liko tik trys knygos. Pagalau karalius, nenorėdamas, kad tokios svarbios knygos žūtų, nupirko ir įmūrijo viename Merkinės stulpe, bet kuriame, nežinia. (Papasakojo J. Jocunskas, Guobinių k., Leipalingio valsč.).
Šio pasakojimo variantas nuo seniai pasklidęs plačioje apylinkėje. Tačiau tenesigundo bent kas tuos stulpus „tyrinėti“, nes ar ką ras, ar ne, o paminklui žalos pridarys. Ypač toks įspėjimas gali būti pravartu dabar, karo metu, kada yra visokių „aiškiaregių“ — „pranašų“, mėgssančių aiškinti įvairius įvykius, susijusius su karu. Ir „burti“ ateitį, vadovaudamiesi Karalienės Mikaldos pranašavimais…
Atrodo, kad ir pirmus du stulpus prisidėjo sugriauti panašių „tyrinėtojų“ — smalsuolių ir lobių ieškotojų ranka. Viena, tie stulpai buvo nuošalesnėje vietoje, kur kiekvienam mažiau pastebėtam galima „tyrinėti“, o antra, jie sumūryti iš gana stiprių plytų, kurias gamtos sąlygos ne taip lengvai gali įveikti.
Likusieji du stulpai dar 1935 m., kada teko juos apžiūrėti, dalyvaujant Švietimo Ministerijos Valstybinės Archeologijos Komisijos surengtoj ekspedicijoj, rasti tokioj būklėj: Stulpas, esąs prie Kauno kelio, aštuoniakampės formos,
- daugiau kaip 4 m aukščio, 3,95 m aukštumoje yra niša, kurioje buvę paveikslai. Iš vakarų ir pietų pusės tinkas ir mūras nuiręs. Stulpo šonai iš šiaurės išsilaikę daug geriau. Pagrindo forma nutrupėjusi, ir negalima žinoti, ar buvo aštuoniakampė, kaip ir stulpo, ar apvali.
- Stulpas prie Daugų kelio 4,5 m aukščio. Atrodė, buvęs aukštesnis, nes viršuje dar buvo 4 mūriniai stulpeliai po skardos stogeliu. Tarp stulpelių buvusios kažkokios statulėlės.
Yra žinių, kad visų stulpų viršūnėje buvo bokšteliai ir kabojo varpai. Rusai didelėms iškilmėms tais varpais skambindavo.
Stulpo šonuose iš keturių pusių buvę paveikslai. Dar pasakojama taip: iš 4 šonų buvo išpjovos (lizdai), kuriuose buvo išstatyti herbai: lietuvių, vokiečių, lenkų ir rusų. Žymu dar vinys, kurios padarytos kalvių. Kiti sako kad 6 kampuose buvo herbai ir šventųjų paveikslai. Tačiau tikslių žinių nėra ir net nepavyko patikrinti, ar tie herbai ir paveikslai buvo tik viename stulpe, ar visuose.
Bazė kvadrato formos, stulpas apskritas, ant viršaus iš likusių žymių galima spręsti, kad keturi stulpelai sudarė irgi kvadratą. Merkinės miestelio gyventojas Antanas Jonolynas ir kiti pasakojo, kad stulpas esąs pastatytas karalienės Katrynos atsilankymo proga.
Stulpo žiemių ir rytų pusės išsilaikiusios geriau, pietų ir vakarų pusės apie 0.5 nuardytos lietaus ir ir vėjo. Bazės kampai nuirę.
Tada buvo pradėtas šio stulpo „remontavimas“, be seniau užmūryto kryžiaus, dar ant viršaus buvo daromi kažkokie kryžiui sustiprinimai. Niekas nesukliudė šio paminklui žalingo darbo. Ant viršaus pastatytas sunkus mūro ir geležies kryžius ne tik keičia, darko paminklo buvusį stilių, bet savo svoriu prisideda prie griovimo. Iš viso remontas atliktas nesilaikant buvusio paminklo stiliaus, o tai neleistina. Remontas gali būti daromas tik tiksliai nustačius buvusią architektūrinę konstrukciją, o ne „iš akies“ visai neprityrusių darbininkų, kaip šiuo kart padaryta, kad „atremontuotasis“ paminklas tapo nepanašus į buvusią savo formą.
Dabar, galima sakyti, išlikęs tik vienas natūralesnės formos stulpas, slepiąs savy gal gan svarbius istorinius faktus, kurie kol kas tik įvairių pasakojimų ir legendų miglose paskendę. Tačiau ir šis stulpas, kaip iš šio atvaizdavimo matyti, yra gerokai apgriuvęs. Todėl ji, kaip gyvą istorijos paminklą, būtinai reikia apsaugoti nuo tolimesnio irimo, lietaus ir oro daromos žalos. Jeigu dabar, kaip karo metu, būtų neįmanoma padaryti kapitalino remonto, atstatant jo visą konstrukciją, reikėtų bent aptinkuoti. Jo likimu turėtų susirūpinti Kultūros paminklų apsaugos įstaiga.