Nerija. Visi girdėjome apie garsiąją dykumą Afrikoj — Sacharą. Tūkstančius kilometrų dunkso smėlio plotai, pavojingi visiems, kas į juos nepasirengęs eina. Retos oazės dar primena, kad kažkada šioj vietoj būta derlingos žemės, miestų, kultūros…
Keliaudamas mūsų gražiomis Kuršių Užmario kopomis, dažnai prisimeni Sacharą. Tik mūsų lietuviškoji dykuma yra miela ir viliojanti, nes iš viso kopų juostos ilgumas tik 97 kilometrai, o platumas — nuo 1 iki 2 kilometrų. Ir niekas čia nesikėsina prieš keleivio gyvybę, nelaukia jo jokie nemalonumai, atvirkščiai, čia svečią labai maloniai priima žvejai. Dažnas iš jų kalba tokia keista mūsų klausai, bet artima širdžiai, kalba — kuršiškai.
Reikia tik stebėtis ir apgailestauti, kad tokia mūsų tėvynės grožybė — Nerija — mūsų nelabai lankoma, o kai kas tik girdėjo apie ją. Gaila, kad yra dar tokių, kurie nesistengia arčiau pažinti atvaduotus mažosios Lietuvos brolius. Pažinkime, pamėkime, lankykime tą nuostabų žemės rojų — Ramybės šalį tarp Baltijos jūros ir Kuršių marių.
Nerijos vardo kilmė
Nerijos vardas, kaip spėja Witmannas ir kiti, yra kilęs iš senovės prūsų žodžio „neria“, tai, esą, reiškia iš vandens iškilusią siaurą žemės juostą. Palikime filologams spręsti, ar tai tiesa ar ne. Mus labiau žavi plačiai žvejuose pasklidus pasaka apie garsią karalaitę Neringą, Karvaičio dukterį, milžinę gražuolę, kuri bežaisdama supylė dabartines kopas. Jai tos smėlio masės tebuvę tik keletas saujelių. Įsidėmėtina ir pamokoma lietuvių liaudies fantazija — milžinų garbinimas. Kai pirmą sykį pakliūvi į kopas – viskas keleivį stebina.
Nepaprasti vaizdai, marių ir jūrų platybė, balti didžiuliai smėlio kalnai, mažučių pušų miškai, specialiai sodinti lekiančiam smėliui sutvirtint, laivų ir žvejų gausumas, žvejų ir jų šeimynų nepaprastas tipiškumas, jų gerumas ir meilumas svečiams, gamtos ramybė ir didingumas ir skaistus oras. Jei vysk. Baranauskas, aprašydamas Anykščių šilelį, pabrėžė nepaprastą miško kvapingumą, tai, kalbant apie Nerijos miškus, tenka ypačiai akcentuoti ypatingai malonų, nuostabiai sielą raminantį miško aromatą. Čia smėlis, pušys, beržai, žolės; kažkokie medum kvepią žiedai, jūros druska ir marių vėsuma jungiasi į nuostabų, svaiginantį ir raminantį, vienetą.
Kas nori absoliučios ramybės, kas nori justi nors keletą dienų gamtos nuostabią įtaką žmogui, — niekur kitur neras jis to, tik Nerijoj. Dar kartą kartoju: pažinkime tą skaisčiausią gėlę Lietuvos grožybių vainike, lankykime ją nors kartą per metus.
Nerijos juosta
Nerijos juosta, kaip minėjome, ilgumo 97 km. Iš jos beveik pusė priklauso (nuo Klaipėdos iki 4 km. už Nidos) Lietuvai, kita — Vokietijai. Platumas — nuo 1% km iki 2 km., kai kuriose vietose truputį plačiau ir siauriau (plačiausia vieta 4 km, siauriausia — 0,5). Visa juosta — lekiojančio smėlio kalnai, daugumas jau apsodinti, bet daug dar yra nuogų ir pavojingų savo tolydžių slinkimu. Ne vieną kaimą ir miestelį smėlis yra užpylęs. Taip, pav. 1700 m. — Predinį, 1728 m. — Sen. Negėlį, 1797 m. — Karvaičius, 1825 m. — Sen. Kuncus, 1835 m. — Naujus Pilkopius, ir t. t.
Didelės kantrybės ir didelių išlaidų reikia apsodinti tas nesuvaldomas smėlio kalnų mases. Per visą kopų juostą, nuo pat Klaipėdos iki Kranto, eina senas geras kelias. Dar XIV amž. jis buvo vokiečių naudojamas lietuviams puldinėti, nekartą ir Lietuvos kariuomenė žygiavo juo. Gyventojų visoj Nerijoj bus apie 3000. Tai sveikas, stiprus, patvarus ir labai religingas elementas. Tautiškas jų jausmas, ilgametės vokiečių įtakos dėka, yra kiek pakrikęs, bet grynai lietuviška jų siela, ypač senesnės kartos. Kalba lietuviškai, kuršiškai. Moka ir vokiškai.
Nerijos gyventojai
Visi gyventojai — žvejai. Žvejyba — jų buities pagrindas. Tiesa, kai kas vasarą uždirba iš vasarotojų, kurių čia būna devynios galybės, bet tik iš Vokietijos ir kitų Europos vietų. Iš didžiosios Lietuvos (nors tai labai keista) vasarotojų būna labai maža.
Mariose yra visokių rūšių žuvies, bet žvejoja starkas, ešerius, rabaukas, pjakius, ungurius, pukius ir kt.
Jūrose — plekšnes, menkes, lašišas…
Pagaunama nemaža, nors paskutiniuoju laiku sąlygos žvejybai labai nepalankios. Žuvis žvejai parduoda urmininkams, palyginti, labai pigiai, nors žvejyba, palyginti, labai nepelningas ir pavojingas verslas.
Keliaukime po Neriją
Jei norėtume pažinti visas Nerijos grožybes, tektų pereit ją išilgai pėsčiam. Keliaut geriausia anksti rytą ar apie popietį, nes vidudieni (vasarą) būna gerokai karšta (saulėtą dieną patariama apsaugoti akis plačialanke skrybėle ar tamsiais akiniais, nes nepratusiam prie skaistaus smėlio gali pradėti skaudėti akys).
Daug nepaprastų dalykų pamatytume keliaudami. Gal ne vienas pagalvos apie praeitį, išgirdęs tokius vardus, kaip „Urbo kalnas“, „Angių kalnas“ (Nidoj); Karvaičių kaimas primena mums vienintelį mūsų rašytoją iš Kuršių kopų Martyną Liuviką Rėzą (1840 m.), kuris iš paprasto žąsiganio pasidarė garsus mokslo vyras ir Karaliaučiaus universiteto profesorius; matytume Juodkrantėj „Nuodėmių liepą“ ir Ievos ir Raganų kalnus, miškuose grakščias stirnas ir iškilnius briedžius ir gausybę žuvėdrų bei laukinių ančių mariose.
Nerija stebina savo grožybėmis ir žiemą, tik ryžkimės ją pamatyti.
Petras Babickas „Nerija” // Bangos. – 1932, Nr. 9, p. 263