A. Vabalkšnis „Kunigaikštis Pyplys“ // Trimitas. – 1929, Nr. 30, p. 512-514;
Važiuojant Nemunu žemyn, toj vietoj, kur Nevėžis įteka, kairiajam Nemuno krante yra piliakalnis. Mažas ir nedidelis atrodo iš tolo tas piliakalnis. Ant aukšto kalno, kurio krantai yra statūs į vakarus, į rytus ir šiaurę, plaukiąs Nemunu keleivis mato apskritą kalnelį, panašų į šieno kūgį, kurs gina didįjį kalną iš pietų pusės. Tas kūgis ir yra piliakalnis. Aplinkui nėra gyventojų. Karo metu buvo iškirsti artimiausi miškai. Ir stovi sau tas piliakalnis dabar vienų vienas, iš aukštybių žiūrėdamas į apačioj tekantį Nemuną.
Vietos žmonės pasakoja, kad tą piliakalnį supylę Napoleono kareiviai, sunešę kiekvienas po kepurę žemės. Esą, kadaise, netoli nuo jo buvę rasta, bekasant duobę ar šulinį, daug prancūziškų balnų ir būgnų. Taip pat ir pinigai dažnai naktimis degą. Ne vienam žvejui tekę tamsiomis rudens naktimis matyti negerą ugnį prie piliakalnio liepsnojančią. Kažkas, pasakojama, kartą iškasęs pilną auksinių pinigų molinį puodą. Tik pinigai pasirodę užkeikti, nes į gerą neišėjo radusiajam. Pirktąjį už juos ūkį ugnis sunaikinusi, o pats jis su visa šeimyna nesuprantama, keista liga numiręs.
O kas yra piliakalnio vidury — niekas nežino. Daug drąsuolių mėgino jį kasti, bet visada naktį po darbo sapnuodavosi jiems šiurpulingos baidyklės, kurios įsakydavusios nelįsti gilyn. Prakaitu apsipylę pabusdavo drąsuoliai ir jau prie piliakalnio su kastuvu daugiau neidavę. Kartą vienas samdininkas, aręs lauką šalia piliakalnio, pamėgino jo šonus žagre užkabinti, abejodamas, kad kas iš to pikta būtų. Bet tą akimirką, kai žagrė kliudė piliakalnį, pasigirdo jo vidury garsus metalinis skambesys ir arklys kritęs negyvas. Persigandęs bernas be kvapo parbėgo namo ir niekad daugiau prie piliakalnio nei artyn nėjo. Daug kartų buvau aš ant to piliakalnio ir svajojau apie praeitį. Bet niekas man negalėjo, paaiškinti piliakalnio paslapties. Tik visai netikėtai, vieną rytą, kaip paprastai buvau išėjęs piliakalnio atlankyti ir sėdėdamas jo viršūnėj žiūrėjau į rytus, kur kraujo spalvose saulė tekėjo, pamačiau apačioj žilą senelį, kurs, matyt, buvo atsisėdęs pailsėti. Neiškenčiau, nusileidęs, jo nepakalbinęs: kas jis, kur ir ko einąs. Pamažu išsišnekėjom ir apie praeitį, apie baudžiavas, kurias senelis dar puikiai atminė, ir dar apie senesnius laikus. Ir čia man senelis papasakojo tokią istoriją apie piliakalnį, prie kurios mes sėdėjom. Tą istoriją, jis sakėsi girdėjęs iš kitų senų žmonių dar mažas būdamas.
— „Seniai, labai seniai — pradėjo senelis — kai žmonės dar nežinojo, kas yra parakas ir nemokėjo dirbti nei šautuvų, nei patrankų — šioj vietoj, ant kalno buvo pilis. Iš visų pusių ji buvo apjuosta aukštomis ąžuolinėmis sienomis, o čia, kur piliakalnis, buvo vartai ir sargybos bokštas, kur dieną naktį ginkluoti žmonės budėjo. Nes pavojingi buvo anie laikai! Iš visų pusių buvo pilna neprietelių ir nedraugų. Bet už visus pavojingiausi buvo kryžiuočiai, kurie, kaip sako, buvę geležimis apsikaustę taip, kad jokiu būdu kryžiuočio nugalabinti negalima buvę. Ir kai tik ginkluotoji bokšto sargyba pamatydavo tolumoj, viršum mėlynųjų miškų, juodus dūmų stulpus, tai tas buvo tikriausias ženklas, kad piktieji vokiečiai jau yra įsibrovę į mūsų žemę. Ir naktimis tada gaisrų pašvaistė aiškiai rodė, kuriuo keliu nelabieji eina. Ir atrodė tada sargybai, kad ji girdi vaikų ir moterų verksmus, girdi, kaip žvanga ginklai, laužydami geležines kryžiuočių krūtines. Ir smarkiau imdavo plakti sargybinių širdys, tvirčiau spausdavo kalaviją stiprios rankos. Bet senas kunigaikštis, tos pilies valdovas, sėdėjo tokiomis valandomis piktai susiraukęs ir niekas nedrįso jam nei žodžio tarti. Senis valdovas kažko laukė. Daug kartų pavojaus stulpai dienomis tolimąją padangę rėmė, daug kartų iš artimiausio Kauno plaukė kariai vakarų pusėn, kaip sako, žemaičių gelbėti, o senis kunigaikštis nei pirštu nepajudino. Tik dar labiau įdubdavo gilyn jo tamsios akys, tik dar daugiau jo kaktoj raukšlių atsirasdavo.
Buvo žiema. Storas sniego patalas apklojo žemę. Šalo taip, kad net medžiai pyškėjo. Alkanų vilkų gaujos vakarais kaukdamos lakstė apie pilį, kad žmonės bijodavo saulei nusileidus už pilies vartų išeiti. Ilgas žiemos naktis bokšte šalo sargyba, ilgus vakarus prie balanų šviesos pilies gyventojai praleisdavo pasakas ir įvairius nuotykius sekdami. Vieną tokį vėlybą vakarą pasigirdo lauke trimito garsai ir kažkas smarkiai subeldė į pilies vartus. Visa pilis nustebo.
— Kas ten? — paklausė sargyba.
Pasiuntiniai, nuo didžiojo kunigaikščio, — atsakė balsai.
— Palaukit, pranešim valdovui, — atsakė sargyba.
O senis kunigaikštis sėdėjo savo rūme, žvėrių kailiais išklotam, ir klausydamas kanklininko, seną midų iš tauro rago gėrė.
— Pavalgydinkit ir atveskit juos pas mane, — trumpai įsakė sargybai.
Pasiuntiniai buvo įleisti, pavalgydinti ir nuvesti pas kunigaikštį.
— Ką nori man pranešti jūsų valdovas? — rūsčiu balsu paklausė. — Garbingas kunigaikšti! — tarė vyriausias pasiuntinys. — štai ką liepė man pasakyti mano valdovas. Tavo jaunas sūnelis, kurį štai jau penkiolika metų kai visi mes mirusiu laikėm, yra gyvas ir sveikas.
— Kaip, Dainutis gyvas! — sušuko susijaudinęs senis valdovas.
— Taip, jis gyvas. Didysis kunigaikštis visai netikėtai tą sužinojo. Prieš kiek laiko didysis kunigaikštis gavo žinių, kad šunės kryžiuočiai mus vėl ruošiasi pulti. Kad geriau patirtų puolikų planus, didysis kunigaikštis slaptai pasiuntė savo žmones į Ragainės žemes, anapus Nemuno, kur gyvena daug mums ištikimų prūsų. Pasiuntiniai viską ištyrė, viską sužinojo. Pasirodo, iš vakarų yra atvykę daug geležimis apsikausčiusių raitelių ir vyriausias kryžiuočių mistras, pagerbdamas svečius, jiems yra padėjęs padaryti didelį žygį į Lietuvą, net lig Krėvos ir Trakų. Ir kai vienos puotos metu visi gerai apsvaigo, tai Ragainės komtūras, rodydamas pirštu į kitam gale stalo sėdintį jauną kryžiuotį, tarė vienam iš žymesniųjų svečių:
— Žiūrėk, grafe, ana tas ritieris mūsų žygy lies smarkiau kaip mes stabmeldžių kraują, o tuo tarpti jis nežino, kad pats yra stabmeldžių kilimo.
— Kaip tai — susidomėjo svečias.
— O taip, — tarė komtūras. — Tas jaunuolis nėra paprastas žmogus. Jis yra žymaus stabmeldžių valdovo sūnus, kurį mūsų broliai kryžiuočiai prieš penkiolika metų yra pagrobę, kaip mažą vaiką, iš vienos pilies netoli Kauno. Ir sakoma, kad dėlto tarp jo tėvo ir didžiojo kunigaikščio kilusi nesantaika, nes jo tėvas kaltina didįjį kunigaikštį jo sūnaus neapgynus. Bet kaip ten būtų, mums lig šiol tas buvo labai patogu, nes galėjom drąsiau eiti plėšti prakeiktų stabmeldžių. Mano didžiausias noras yra pamatyti, kaip šitas jaunuolis mūsų eilėse kovos su savo tėvo kariuomene, ir todėl aš įprašiau didįjį mistrą pakreipti žygį pro jo tėvo pilį…
— Cha, cha, cha! — susijuokė svečias ir tarė: — Puikus tavo sumanymas, komtūre, ir aš pats mielai to reginio pažiūrėčiau. O jam — parodė į jaunuolį — už tai atlygins Dievas danguj…
Ir didysis kunigaikštis — baigė savo pasakojimą pasiuntinys — mums įsakė tau pranešti, kad kryžiuočiai ties Ragaine jau stovi pasiruošę žygiuoti. Jų pirmuosius būrius veda tavo sūnus Dainutis!
Nusviro senio valdovo galva, tą išgirdus. Kaip gali būti, kad jo šviesiaakis, geltonplaukis Dainutis, kurs buvo visų namiškių linksmybė ir paguoda, dabar vestų didžiausius savo tėvynės priešininkus.
— Čia jūsų dievai, darbas, nes, matyt, busiu kuo nors užrūstinęs jus! — atsiduso valdovas.
Po valandėlės tarė jis pasiuntiniams:
— Pasakykit man, ką mano daryti jūsų valdovas?
— Jis mums įsakė tave paklausti, ar eisi tu su juo drauge atremti.
— Eisiu, — tvirtai atsakė.
— Tad didysis kunigaikštis prašė, kad tu negaišdamas su saviškiais eitum į Veliuoną, kurios gynimą tu ir paimsi į savo rankas. O mes anksti rytą turim skubėti parnešti savo viešpačiui šią jam labai linksmą žinią.
— Pasakykit jam, — tarė atsisveikindamas pilies šeimininkas — kad nesantaika tarp mūsų baigta. O ateitis yra dievų rankose.
Ir tą pat vakarą senis valdovas įsakė per naktį pasiruošti joti. Niekas pily tą naktį nesumerkė akių. Ir anksti rytą, pro pilies vartus išjojo jos valdovas su kareivių buriu ir čia pat, užšalusiu Nemunu, pasuko žemyn, Veliuonos pusėn, į kur ir atvyko vėlai vakare. Čia jau buvo žinomas didžiojo kunigaikščio įsakymas ir todėl atvykusįjį priėmė Veliuonos įgula kaip savo naują viršininką.
Netrukus, po kelių dienų, į Veliuoną atėjo ir didžiojo kunigaikščio kariuomenės būriai. Senas Pyplys, nes toks buvo šios pilies senio kunigaikščio vardas, pasiuntė žvalgus į Jurbarką. Antrą dieną grįžę žvalgai pranešė, kad kryžiuočiai jau yra šiapus Jurbarko. Jų pirmuosius būrius vedąs jaunas kryžiuotis. Senis Pyplys įsakė kariams pasiruošti ir išvedė juos kryžiuočių pasitikti. Kova įvyko netoli Veliuonos, ant Nemuno ledo. Ilgai kovėsi lietuviai su geležimis apkaustytais kryžiuočiais, bet nei vieni, nei kiti nesitraukė. Kovos sūkury vienas jaunas kryžiuotis, nuo kurio kalavijo jau buvo žuvę keli lietuviai, netikėtai susitiko su Pypliu ir pakėlęs ginklą jį puolė. Senis Pyplys iš karto pažino savo sūnų:
— Dainutil — sušuko jis — kai kryžiuotis buvo prilėkęs prie jo ir užsimojęs smūgiui.
Išgirdęs savo vardą, kurs jam atmini vaikystės dienas, jaunas kryžiuotis sudrebėjo ir pakeltoji ranka nusileido be smūgio. Akimirkai jo mintyse šmėstelėjo, kaip sapnas, neaiški praeitis. Jam visada atrodė, kad jis yra dvilypis žmogus. Kaip krikščionis ritieris jis nekęsdavo stabmeldžių ir narsiai juos žudydavo. Bet naktimis jis, pats to nesuprasdamas, sapnuodavo kažkokius tolimos praeities vaizdus, kurie visi kažkodėl vis būdavo stabmeldžių žemėj. Ypač dažnai jis sapnuodavo aukštą pilį ant Nemuno kranto, nepažįstamus, bet taip artimus jo sapnuojančiai širdžiai, žmonės, kalbančius keista kalba, kurią ir jis, jam rodėsi, kadaise mokėjęs. Bet pabudus, kariški žaislai ir puotos greitai nustelbdavo nakties matymus ir jis vėl būdavo tikras žiaurus kryžiuotis. Didžiai tad nustebo jis, kurį visi vadino Jonu, išgirdęs Dainučio vardą, vardą kuriuo jį sapnuose vadindavo nepažįstamieji žmonės. Dar labiau jis nustebo, kai dirstelėjęs į savo priešininką, pamatė, kad jis yra panašus į vieną ypač dažnai sapnuotą veidą, tik šis buvo daug senesnis.
Bet neilgai truko šis tėvo ir sūnaus pasimatymas taip nepaprastose apystovose. Kryžiuočio draugai pastebėjo savo vado sumišimą, kai jo iškeltas kalavijas buvo nuleistas ne į priešininką. Vienas iš jų, kuriam komtūras buvo papasakojęs Jono kilmę ir slaptai įsakęs jį nužudyti, kai tik pastebės ką įtartino, suprato, kas čia atsitiko. Nieko nelaukdamas jis iš užpakalio pervėrė Dainutį durtuvu, ir šis krito negyvas savo tėvo akyse, bet lūpos vis dar spėjo ištarti: „Tėve!”
Bet dar nepasiekė šalto Nemuno ledo Dainučio kūnas, kai jo nužudytojo galva jau lėkė ore, o raitelis be galvos ant išsigandusio arklio jojo dar kelis žingsnius. Maža kryžiuočių paspruko iš Pyplio rankų. Ir kai Ragainėj buvo išgirsta pirmųjų būrių nelaimė, didysis mistras įsakė žygį atšaukti, nes, esą, neverta stabmeldžių pulti ne iš pasalų.
O senis Pyplys parvežė sūnaus kūną savo pilin ir iškilmingai jį sudegino pilies vartuose, nes, girdi, tik per laužą jo dvasia galinti vėl įeiti į savo namus. O vėliau toj vietoj Pyplys liepė supilti štai šį kalną, kurį dabar visi vadina piliakalniu. O Pyplys kryžiuočiams nedovanojo. Daug kartų jis griovė jų pilis, kol mirtis jo nenuvarė į kapus. Ir numirė jis taip, kaip dera tikram didvyriui — kovos lauke.
Senis baigė pasakoti ir atsisveikinęs nuėjo savais keliais? O aš ilgai dar sėdėjau ant piliakalnio, žiūrėdamas į mėlynąją Nemuno juostą, kuri ten, vakaruose, rodėsi siekė dangų. Ten, kur Ragainė ir už Ragainės, kadaise liejosi lietuvių kraujas. Atminiau Rambyną, ant kurio sėdėdamas ne kartą klausiausi lietuviškų dainų iš anapus Nemuno… Ir tos dainos man skambėjo gražiau negu lakštingalų giesmės.
Taip ir stovi tas paslaptingas piliakalnis vienų vienas iš žilos senovės. Daug šimtų metų stovi jis toj pat vietoj ir daug ko yra matęs. Matė, jis garbingas lietuvių kovas su kryžiuočiais, matė jis degantį Kauną ir Vytautą, kurs gaisro akivaizdoj prisiekė kryžiuočiam atkeršyti. Matė jis sunkius lietuvių tautos vergijos amžius, matė didįjį karą, ir didžiai nudžiugo jis, pamatęs laisvą Lietuva.