Y. "Prieš 100 metų" / Trimitas 1938 m., nr. 1, p. 13-14.
Amžinosios mūsų Baltijos jūros auksinės ašaros — gintaras — jau giliausioje senovėje plačiame pasaulyje išgarsino aisčių tautas, ypatingai Sambijos pajūrį, iš neatmenamų laikų gyvenamą, senųjų prūsų giminės. Be kitų, gintarą didžiausia brangenybe laikė senovės romėnai. Yra žinių, kad Romos valdovų laikais gintaras už auksą buvo brangesnis ir garsiuose kovos žaidimuose geriausieji kovotojai buvo apdovanojami gintaru. Kartą gintarui Romoje išsibaigus, Neronas pasiuntė didele ekspediciją šiaurėn, Sambijos pajūrin, kad iš tenai pargabentų kuo daugiau „permatomo aukso”. Romėnai, ilgai keliavę, iš Baltijos pajūrio Romon sugrįžo su 13 000 svarų gintaro, šiandieniškais pinigais to laimikio vertę nei iš tolo nėra galima apskaičiuoti — taip aukštai romėnai gintarą kainojo.
Ilgiau kaip tūkstanti metų po Kristaus, Baltijos pajūrio gyventojai galėjo gausingai sužvejoti gintaro ir prekiauti. Vokiečių istorikų žiniomis, padėtis žymiai pasikeitė, kai Prūsų kraštai ir pajūris pateko kryžiuočių ordino valdžion. Nuo to laiko žiauri kovą už gintarą prasidėjo įvairiausiomis, net barbariškomis priemonėmis.
1264 m., kada ordinas vieną Prūsų žemės plotą perleido Sambijos vyskupui, ordinas sutartimi išsiderėjo, kad trečdalis viso surasto gintaro atitektų ordinui. Nuo to laiko ordinas visame pajūry įgyvendino savo valdininkus — sargus — „gintaro ponus” (Bernsteinherren); tik vietiniams žvejams tuokart tebuvo leista gintaro žvejoti, tačiau visa, ką surado, turėjo atiduoti sargams už nustatyta atlyginimą.
Vis dėlto naujieji Prūsų ponai beveik pradėjo daugiau gintaro reikalauti — jiems nepakako, ką žvejai atidavė. Valdžia, norėdama gauti kiek galima daugiau gintaro, išleido griežtą įsakymą. 1394 m. išėjusiu įstatymu buvo uždedamos piniginės baudos net už mažiausio gintaro kiekio nuslėpimą. Kad nebūtų galima slaptai sužvejotą ir valdžiai neatiduotą gintarą apdoroti, ordinas savo valdomame krašte uždraudė kiekvieną gintaro apdirbimo amatą; irgi patsai ordinas Prūsų krašte nebelaikė nė vienos gintaro dirbtuvės, bet visą surinktą žaliavą sudoroti siųsdavo į savo didžiąsias dirbtuves Luebeko ir Brueggės miestuose.
Vis dėlto ir šitos priemonės, rodos, nedavė lauktų vaisių, nes šiaip ordinas nebūtų jau 15-to amžiaus pradžioje išleidęs žymiai griežtesnių įsakymų. Šiandien tie įsakymai, mums atrodo visiškai nesuprantami ir net neįtikėtini, tačiau istorijos dokumentų ir įsakymų originalų tikrumu netenka abejoti. Pvz.: visiems pajūryje gintarą rankiojantiems asmenims, išskyrus žvejus, be malonės grėsė pakorimas ant artimiausios tvoros… Gana daug žmonių, netyčia užsukę pajūrin ir apie tą įsakymą iš niekur nei sužinoję, esą tokiu būdu gyvenimų baigę. Ir kiekvieną prekybą su gintaru bausdavo mirties bausme. Dažnai suimtieji, kad greičiau prisipažintu kalti, buvo įvairiomis priemonėmis kankinami. Tokius kankinimo instrumentus dar šiandien galima matyti Karaliaučiaus Prussia muziejuje. 1466 m., kai ordinas po antrosios Torunės taikos neteko Vakarinės Prūsų srities, gintaro prekyboje jam atsirado rimtas konkurentas — Dancigo ir Elbingo miestai įsikūrė nemažų gintaro, apdirbimo įmonių. Ordinui reikėjo dabar dar stropiau saugoti Baltijos auksą, dėl to Prūsų hercogo įsakymu Germavos kaime buvo įkurdintas „gintaro meisteris”. Jam Gintarą iš Prūsų žvejų sumedžioti padėjo specialiai prie jo priskirti raiteliai ir tarnai — kammerknechtai. Pajūrio gyventojams jie gintarą įmainė į druską ir visą tokiu būdu įgytą laimikį turėjo atiduoti aukštesnėms valdžios vietoms, vadinamoms „rentenkammeromis“. Geriausias baltasis gintaras liko Prūsų hercogui, o liekaną, pagal taikos sutartį, reikėjo atiduoti Dancigo pirklių sąjungai.
Kad ir kaip buvo stengiamasi gintarą išsaugoti ir traukti kuo didžiausią naudą, vis dėlto valdžia dėl nuolat mažėjančių pajamų ir nesibaigiančių vaginėjimų, matė reikalo 1581 m. paskelbti dar aštresnių bausmių. Pajūryje be paso pasirodyti buvo visiškai uždrausta. Visur arti kranto pastatė kartuves, ant kurių be malonės pakorė užkluptą gintaro vagį…
Didysis kurfiurstas, vėliau atsisakęs nuo minėtos nenaudingos jam sutarties su Dancigu, liepė savo valdžios organams iš naujo pasirūpinti gintaro žvejybos kėlimu. Pakrančių sargų skaičius buvo dar labiau padidintas. Visi pajūrio ūkininkai ir žvejai per 18 metų turėjo iškilmingai prisiekti, kad atrasto gintaro nepavogsią. Jiems net buvo uždedama prievolė kontroliuoti savo artimiausius šeimos narius. Did. kurfiursto įsakymu bausmės dabar buvo tokios: kas vogė ligi 4 svarų gintaro, buvo išplakamas, ir ištremiamas iš krašto, o kas vogė daugiau, — buvo kariamas. Bausmėms vykdyti įkūrė Fišhauzuose, Piliavos apskr., specialų greitą teismą (panašų į šiandienišką Karaliaučiaus Sondergerichtą). Net visiškai nekaltas pasivaikščiojimas pajūryje buvo 18 guldenų baudžiamas. Gintarą apdirbti tebuvo leista tik dviem Karaliaučiaus meisteriam.
Gana ilgai truko, ligi griežtosios, tamsiausių vidurinių amžių priemonėmis vykdytosios, bausmės kiek sušvelnėjo. Tik 1762 m, valdžia tepašalino korimą, plakimą ir ištrėmimą ir už gintaro vogimą bausdavo jau tiktai paprastu kalėjimu, maitindama tik vandeniu ir duona, ir sunkiųjų darbų kalėjimu arba tvirtove. Vis dėlto ir dar tada bile koks iš svetur atvykęs žmogus, norėdamas tiktai pasigrožėti žavinguoju pajūriu, galėjęs kaip įtariamas gintaro vagis, patekti į „ispanišką apsiaustą”, į tam tikrą kankinimo instrumentą.
Ne mažiau įdomių, žinių apie gintaro saugojimą paduoda įstatymų rinkinys „Ostpreussisches Prowinzialrecht“. Čia skaitome, kad gintaro apdirbėjai ne tik kad negalėjo Piliavoje, Fišhauzene arba Klaipėdoje gyventi, bet jiems ir nebuvo leista tose vietose nors laikinai kiek ilgiau sustoti, kad „nesusiuostytų“ su slaptai surinkto gintaro pardavėjais. Kad pajūrio gyventojai negalėtų gintaro gabalus savarankiškai parduoti, ūkininkams, žvejams, jų sūnums ir bernams buvo griežtai uždrausta Karaliaučiuje lankytis pas gintaro dirbtuvių savininkus ir meisterius. Bet ne tiktai tokių suvaržymų jiems uždėdavo — suminėtieji vyriškiai tegalėjo iš savo gyvenamos vietos pajūryje išvykti vandens arba, sausumos keliais tiktai su pajūrio sargo leidimu. Kiekvienas išvykstąs asmuo buvo tų sargų nuodugniai iškratomas. Žvejus dienos metu be žvejybos įrankių pajūryje aptikus, 1 — 3 dienoms pasodindavo „vandeniui ir duonai“, o vienam mėnesiui kalėjiman atsisėsti gavo tie žvejai; kuriuos nakties metu pajūryje atrasdavo… Mat, tai tikrai jau buvę „gintaro vagys“.
Anais pačiais laikais Prūsų gintaro monopolis mokėjo net bažnyčią savo tikslams panaudoti. Visose pajūrio parapijose kunigai kas ruduo ir pavasaris turėjo per pamaldas gyventojus pagriaudinti, kad nenuslėptų nė vieno gintaro grūdo ir visada prisimintų pajūrio sargams duotą priesaiką.
Taip įvairios žiaurios bausmės per šimtmečius gąsdino Baltijos pajūrio gyventojui anksčiau tokių suvaržymų nepažinusius. Bet, nežiūrint visų valdžios pastangų, grasymų ir pabaudų, gaunamo gintaro kiekis kasmet mažėjo. Jo kaina kristi pradėjo, valdžia 1837 m. gintaro žvejybą išnuomojo privatinėms įmonėms ir tik tada anie griežti, tiesiog barbariški įstatymai buvo panaikinti.
Šiandien, pažangos ir civilizacijos gadynėje, mums sunku suprasti, kad vos tik vienas šimtmetis praėjo nuo to laiko, kada Baltijos pajūriu dar buvo užginta vaikščioti ir rūstūs sargai su žiauriausiais kankinimo instrumentais ir kartuvėmis per ilgus šimtmečius akylai saugojo kiekvieną „Baltijos aukso” grūdą… Ten kalnuotame Sambijos pajūryje, kur mūsų broliai prūsai dėl gintaro tiek kentėti turėjo, šiandien dirbą didelė gintaro kasykla, kuri iš gilių smėlio sluogsnių iškasa tą „Baltijos auksą”, vadina „Deutsches Gold” — (vokiečių auksas), tarytum, kitaip niekados nebūtų buvę.