Antakščių I piliakalnis

Antakščių piliakalnis, Aukštakalnis

Adresas

Antakščių I piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.3691389, 25.2901944

Adresas

Antakščių I piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.3691389, 25.2901944

Antakščių I piliakalnis

Antakščių I piliakalnis su gyvenviete, Aukštakalnis – piliakalnis Molėtų rajono savivaldybės teritorijoje, prie Antakščių kaimo, Alantos seniūnija. Pasiekiamas plentu Alanta-Anykščiai (119), už Suojos upelio ties didesniu plento posūkiu į kairę pasukus į dešinę šiaurės rytų kryptimi ir lauko keliuku pavažiavus pro miškelį iki sodybos – iš viso 800 m, yra už sodybos.

Piliakalnis įrengtas kalvos kyšulyje, Prūdelio (Melnytėlės) upelio dešiniajame krante. Aikštelė ovali, orientuota rytų-vakarų kryptimi, 12 m pločio. Jos vakariniame gale supiltas 1 m aukščio, 9 m pločio pylimas. Šlaitai statūs, 4-10 m aukščio.

Pylimo galas ir dalis aikštelės nuslinkę į upelį, jos griūvančiame šlaite buvę daug anglių. Pats pylimas ir piliakalnio pietinė papėdė apardyti bulviarūsių. Piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiu – II tūkstantmečio pradžia. Piliakalnį 1936 m. žvalgė Petras Tarasenka. Piliakalnį tvarko jo šiaurės vakarų papėdėje esančios sodybos savininkas: nukirsti želdiniai nuo aikštelės, išretinti medžiai šlaituose.

Pietinėje ir vakarinėje papėdėse, 3 ha plote yra papėdės gyvenvietė. Joje rasta lygios ir grublėtos keramikos, šlako. Radinius saugo Lietuvos nacionalinis muziejus.

Tyrimai parodė, kad papėdės gyvenvietės reljefas šiuo metu yra stipriai pakitęs nuo buvusio jos gyvavimo metu – didelė dalis kultūrinio sluoksnio yra nustumta ar nuarta į buvusias žemesnes vietas ar buvusius gynybinius griovius, tačiau po velėna ir povelėniniu sluoksniu įžemyje yra išlikę nemažai su senąja gyvenviete sietinų objektų. Aptikta gausi archeologinė medžiaga datuojama I tūkst. II puse. Radiniai perduoti Molėtų krašto muziejui.

Piliakalnis. Utenos apskritis. Aluntos valsčius. Antakščių kaimas
Piliakalnis. Utenos apskritis. Aluntos valsčius. Antakščių kaimas. P. Tarasenka 1936 m. © Kultūros paveldo centro paveldosaugos biblioteka

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *