Laukagalio akmuo su dubenėliais

Laukagalio akmuo su dubenėliais, dar vadintas Aukuru, Didžiuoju akmeniu, Velnio sostu

Adresas

Laukagalio akmuo su dubenėliais. Žemėlapyje pažymėta tiksli akmens vieta.

GPS

54.9087183, 24.6873287

Adresas

Laukagalio akmuo su dubenėliais. Žemėlapyje pažymėta tiksli akmens vieta.

GPS

54.9087183, 24.6873287

Laukagalio akmuo su dubenėliais, dar vadintas Aukuru, Didžiuoju akmeniu, Velnio sostu – mitologinis akmuo su dubenėliais ir loveliais Kaišiadorių rajono savivaldybės teritorijoje, prie Laukagalio kaimo (Žaslių seniūnija).

Masyvus riedulys pasiekiamas, pasukus iš kelio 4717  Vievis–Kazokiškės–Paparčiai–Žasliai  (1,5 km į pietvakarius nuo Paparčių) per Laukagalį šiaurės vakarų kryptimi, nuvažiavus apie 3,6 km geru žvyrkeliu. Likus iki tikslo 1 km ir toliau pastatytos kelio nuorodos. Paskutinė kelio atkarpa – apie 0,8 km (pervažiavus Gamantos upelį) veda sezoniniu lauko keliuku. Riedulys stūkso nedidelio miškelio aikštelėje. Apsauginė teritorija tvarkinga, prie akmens pastatyta lenta su išsamia informacija. Išlikęs senas betoninis stulpas be metalinio skydo, žymėjusio paminklą. Akmuo nuvalytas, ant jo paviršiaus akivaizdūs lovelių ir dubenėlių požymiai.

Laukagalio akmuo – senovinis aukuras, čia žmonės ėję melstis, ant akmens kūrenta ugnis, aukoti gyvuliai. Per 1977 m. archeologinius tyrimus (tyrė Vytautas Urbanavičius) prie akmens, jo pietinėje pusėje, ties akmenyje esančiais loveliais, rastos dvi laužavietės. Manoma, čia buvo senojo tikėjimo apeigų vieta. Aplinkui jį augęs ąžuolynas. Žmonės prisimena, jog ąžuolynas buvęs dar ir XX a. pradžioje, tačiau dabar likęs tik vienas ąžuolas. Ažuolų šaknų dar neseniai buvo randama ariant žemę.

Apie 2,3 km į šiaurę nuo Laukagalio akmens yra Budelių piliakalnis, 1,35 km į pietryčius – Laukagalio akmuo su žmogaus pėda.

„Velnio sosto” pavadinimą akmuo yra gavęs dėl to, kad žmonės ant akmens neva matydavę sėdintį velnią ir bešildantį prieš saulę. Taip pat minima, kad 20 m į rytus nuo akmens buvo nedidelis tvenkinys. Nežymūs jo pėdsakai (10–12 m skersmens) dar likę. O į šiaurės vakarus esančiuose laukuose buvusi kūdra, vadinama Karosnyku, kurioje neva nuskendusi bažnyčia.

Akmuo, vadinamas "Didžiuoju." Kaišiadorių rajonas. Laukagalio kaimas
Akmuo, vadinamas „Didžiuoju.” Kaišiadorių rajonas. Laukagalio kaimas. J. Petrulis 1955 m. Kultūros paveldo centro paveldosaugos biblioteka
Akmuo, vadinamas "Didžiuoju." Kaišiadorių rajonas. Žaslių apylinkė. Laukagalio kaimas
Akmuo, vadinamas „Didžiuoju.” Kaišiadorių rajonas. Žaslių apylinkė. Laukagalio kaimas. J. Petrulis 1955 m. Kultūros paveldo centro paveldosaugos biblioteka

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *