Mildos slėnis ir šaltinis

Mildos slėnis

Adresas

Mildos slėnis ir šaltinis. Žemėlapyje pažymėta apytisklė šaltinio vieta.

GPS

56.18277609663, 22.073013782501

Adresas

Mildos slėnis ir šaltinis. Žemėlapyje pažymėta apytisklė šaltinio vieta.

GPS

56.18277609663, 22.073013782501

Mildos slėnis, prie Rimolių piliakalnio esanti vietovė. Prie Sedos – Grūstės kelio yra nuoroda į Mildos slėnį. Ties Mildos slėniu per Varduvos upę nutiestas pėsčiųjų tiltas, sutvarkyta prieiga prie šaltinio, į slėnį šlaitu padaryti laipteliai, prie įrengtos mašinų stovėjimo aikštelės iškastas tvenkinys, vietos meistras Dominykas Niuniava padarė medinį suolą. Užpilių kalnelyje yra 2018 m. gegužės mėn. Jono Kociaus išdrožta ir Sedos seniūnijos rūpesčiu pastatyta deivės Mildos skulptūra. Šalia jos Alfredo Kvedaro dovanotas tvirtas, ilgas ir sunkus suolas.

Istorija

1928 m. paskelbtame „Archeologinių Lietuvos paminklų sąraše” P. Tarasenka mini, kad „Padvarninkų kaime, ties Varduvos upe, yra Mildos slėnis, kuriame augę šventi ąžuolai”. Remiantis šiuo užrašu, žinių apie minėtą slėnį suteikė gydytojas Gotšalkas. Tikėtina, kad tada vietiniai gyventojai apie Mildos slėnį ir netoliese esantį Rimolių piliakalnį žinojo įvairių legendų, kuriomis galėjo pasinaudoti Povilas Abelkis, 1952 m. emigracijoje parašęs romaną „Žemaičių krikštas” Sedulos upės (taip romane vadinama Varduva) vingyje įkurdinta Sedos žinyčia, kurioje kūrenasi amžinoji ugnis, o Milda yra šios žinyčios vaidilučių vyriausioji, besirūpinanti, kad merginos – būsimos nuotakos – tinkamai pasirengtų šeimyniniam gyvenimui. Romano siužetas ir Sedos apylinkių gyventojų užrašyti pasakojimai sutampa: Rimolių piliakalnis atsirado supylus Sedos žinyčios Krivių Krivaičio ir vaidilutės Imbarės kapus. Netoli Rimolių piliakalnio esančiame Mildos slėnyje yra ir Gyvasis šaltinis, kuris, pasak vietinių žmonių, gydantis visas ligas.

Tarybiniais metais čia būdavo rengiamos kolūkio sėjos pabaigtuvės, gegužinės, mokyklos turizmo varžybos, mokyklos užbaigimo šventės.

Šaltinis. Mažeikių r. sav., Sedos sen., Varduvos kairysis krantas, upės didžiajame vingyje prie Padvarninkų kaimo. Šaltinis yra Užpilių, vad. Mildos slėnyje, 290 m į šiaurę nuo sodybos galakaimyje ir 320 m į PR nuo Rimolių piliakalnio. Prie jo patogiausia vykti per Sedą (24 km į PV nuo Mažeikių), vakariniu miesto pakraščiu pasukant Sedos – Ylakių rajoniniu keliu (asfaltu). Pavažiavus apie 1 km, ties išsitiesinančiu asfalto posūkiu sukti vietiniu keliuku dešinėn (į ŠR), kuris už keleto šimto metrų pasieks naujai įrengtą aikštelę su iškastu keturkampiu tvenkiniu (prūdu). Iš aikštelės leistis pakalnėn, link pavienio beržo, kur slėnio stačiame šlaite įrengti laipteliai su turėklais, o žemiau ir takas paupiu. Jis per laukiniais žolynais viešinčią Mildos slėnio pievą už 100–140 m atvęs prie šaltinio ir tiltuko per Varduvą. Varduvos kraštovaizdžio draustinio pietinė dalis, Rimolių archeologinis kompleksas

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *