Pabalčių piliakalnis

Pabalčių piliakalnis, Pilė

Adresas

Pabalčių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.4736389, 22.7395

Adresas

Pabalčių piliakalnis. Žemėlapyje pažymėta tiksli piliakalnio vieta.

GPS

55.4736389, 22.7395

Pabalčių piliakalnis

Pabalčių piliakalnis, Pilė – piliakalnis stūksantis kairiajame Balčios krante, 5 km į šiaurės vakarus nuo Nemakščių, į rytus nuo piliakalnio praeina kelias Nemakščiai – Jauniškė. Pasiekiamas Nemakščių-Kražių plentu pervažiavus Balčią (yra 100 m į kairę nuo plento, už kelio posūkio į dešinę (Š)).

Aikštelė trikampė, orientuota R-V kryptimi, 22 m ilgio, 26 m pločio R gale. Joje buvo rasta sukamųjų girnų pusė, pjautuvas ir kitų radinių. Čia supiltas 60 m ilgio, 4 m aukščio (išlikęs ŠR krašte), 14 m pločio lanko formos pylimas. R piliakalnio šlaite, 4 m aukščiau papėdės yra 7,5 m pločio pusmėnulio formos terasa. R kalvos pašlaitėje iškastas 8 m pločio, 1 m gylio lanko formos griovys. Šlaitai statūs, 15 m aukščio.

Į R ir Š nuo piliakalnio yra papilys. Jo 30 m ilgio, 80 m pločio aikštelė orientuota V-R kryptimi. Jos P kraštas 2 m stačiu šlaitu leidžiasi į 11 m pločio, 0,7 m gylio griovį.

Į R nuo piliakalnio, 1 ha plote yra papėdės gyvenvietė, kurioje rasta lipdytos keramikos, šlako.

Istorija

Manoma, kad čia XIV a. galėjo stovėti Milžavos pilis, kuri minima kryžiuočių karo kelių į Lietuvą aprašymuose. Kaip šis kalnelis, taip ir visas piliakalnis yra nualintas ir iškasinėtas. Duobių ir rūsių prikasta begalės. Kasant vieną rūsį, rasta sluoksnis labai minkštos žemės, į kurią kišant mietą, negalėta rasti dugno; kitame rūsyje rasta akmenų grindinys; dar kitame pypkė ir pusė labai nedailios girnos, kuri buvo įmūryta vieno namo pamatan. Ten pat rasta įvairių „akmeninių kulkų”, žiedų, pjautuvų ir net senas apkramtytais šonais pinigas. Tuo būdu, piliakalnis visas iškasinėtas, o pati jo šiaurinė dalis visai nuka­sta. Mat, žmonės, radę tiek daug daiktų, šventai įtikėję, kad čia esąs užkastas auksas. Negalėdami jo rasti, nutarę visai piliakalnį nukasti.

Piliakalnis datuojamas I tūkst. – II tūkst. pradžia.

Padavimai ir legendos

Pasakojama, kad piliakalny esanti užpilta pilis. Kalne esą požemiai. Skelbiama iš: Balys Buračas. Lietuvos piliakalniai. Parengė G. Grižas. Vilnius 2011, p. 238.

Pabalčių piliakalnis iš pietryčių pusės
Pabalčių piliakalnis iš pietryčių pusės. Balys Buračas 1959–1963 m. © Lietuvos nacionalinis muziejus

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *