Gaidelis

Gaidelis, Gaidelio akmuo, Gaidys, Krėslynų akmuo

Adresas

Akmuo Gaidelis. Žemėlapyje pažymėta tiksli akmens vieta.

GPS

54.8141192, 24.9415089

Adresas

Akmuo Gaidelis. Žemėlapyje pažymėta tiksli akmens vieta.

GPS

54.8141192, 24.9415089

Gaidelis – riedulys Neries vagoje, Jonavos rajono Užusalių seniūnijoje, ties Krėslynų kaimu. Gaidelis kyšo arčiau dešiniojo upės kranto prie Drąseikių kaimo (Lapių sen., Kauno raj.). Respublikinės reikšmės geologijos paminklas nuo 1964 m., ir respublikinės reikšmės archeologijos paminklas nuo 1972 m. Didžiausias Lietuvos upių akmuo.

Riedulio uoliena – amfibolitinis – biotitinis granitas, rudas su tamsiai pilkais ir juodais įtarpais, porfyriškas, gigantogrūdis, stambiagrūdis ir vidutingrūdis. Uolieną sudarantys mineralai: kalio feldšpatas, plagioklazas, kvarcas, biotitas, cirkonas, apatitas; kristalinių grūdelių dydžiai: kalio feldšpato – iki 15 mm, biotito – 3 mm, plagioklazo – <3 mm, kvarco – <2,5 mm; struktūra – porfyriška (mikroklinas), poikilitinė (plagioklazo, kvarco įaugimai kalio feldšpato kristaluose), įvairiagrūdė (gigantogrūdė, stambiagrūdė ir vidutingrūdė); tekstūra – masyvi.

Plaukiant Nerimi ar vaikštant jos pakrantėmis ant akmenų dažnai galima pamatyti tupinčius, grobio tykančius ar besiilsinčius paukščius: pilkuosius garnius, dančiasnapius, įvairių rūšių antis, kartais ir tilvikus. Gal būt šis akmuo dėl šios priežasties gavo tokį vardą?

Paminėtina, kad skirtingose Neries vietose yra keletas Gaidžiu vadinamų riedulių. Dažniausiai tai akmenys upės vagoje ties gyvenvietėmis ar sodybomis. Netaisyklingos piramidės formos akmenų viršūnės kyšodavo iš vandens. Susidaro įspūdis, jog tai savotiški upės vandens lygio matuokliai. Patvinusiai upei slūgstant, jie visada pirmieji išnyra iš vandens, tarytum pirmieji ryte užgystantys gaidžiai.

Pasak vietinių gyventojų, vietovėje šalia akmens, vaidendavosi. „Pro šalį važiuojantys susivėlinę keleiviai girdėdavo kalimą, matydavo kažką sėdint ant akmens ir net eidavo pypkę užsidegti, nes būdavo šaukiami tikraisiais vardais. Kartais tiesiog klaidžiodavo ir negalėdavo pro tą vietą pravažiuoti. Viskas išnykdavo tik užgiedojus gaidžiui“.

Padavimai, perduodami iš kartos į kartą apie Gaidelio akmenį lėmė objekto išlikimą bei vertinimą. Tarpukaryje Neries rieduliai buvo sprogdinami, o Gaidelio akmuo liko neliestas.

Gaidelio akmuo Neries vagoje ties Krėslyno kaimu Jonavos apylinkėse
Gaidelio akmuo Neries vagoje ties Krėslyno kaimu Jonavos apylinkėse. XIX a. 2 pusė. Juzefas Čechavičius
Gaidelis. Nuotraukos autorius ir metai nežinomi
Gaidelis. Nuotraukos autorius ir metai nežinomi

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *