Nikiparos šaltinis

Nikiparos arba Norulių šaltinis

Adresas

Nikiparos šaltinis. Žemėlapyje pažymėta tiksli šaltinio vieta.

GPS

54.112940406067, 24.189364363782

Adresas

Nikiparos šaltinis. Žemėlapyje pažymėta tiksli šaltinio vieta.

GPS

54.112940406067, 24.189364363782

Nikiparos šaltinis

Nikiparos šaltinis išteka už 0,99 kilometrų į Vakarus nuo kelio į Pašilingę atsišakojimo iš plento Alytus – Druskininkai, Norulių miško, 98 kvartalo Šiaurės vakarinėje dalyje, už 18 metrų į Šiaurę nuo Pašilingės kelio. Pašilingės upelio senslėnio aukštumos papėdėje yra apie 0,5 m skr. duburėlis, iš kurio nedideliu grioveliu vanduo srūva tiksliai į Rytus. Netrukus iš Šiaurės (dešiniojo kranto) Nikiparos šaltinį vienas po kito papildo kitų nedidelių šaltinių vanduo, ir maždaug už 70 m jis pavirsta 2-3 m pločio upeliu, kuris nukrypsta į Šiaurės Rytus ir Šiaurę (Vait. ir tlk., 2012 m.).

Šaltinis nepažymėtas, tačiau matomas nuo kelio, išteka eglėmis apaugusioje vietoje.

Legendos ir padavimai

V. Vaitkevičiaus knygoje „Dainavos žemės šventvietės” apie šį šaltinį užrašyta keletas pasakojimų:

„Prieš saulę kur jau teka, tai tuoj reikia vandeniu akis prausc. Ir gerai labai. Aš ir pati. Dar kitai buvo labai raudonumas, akys jos labai neišgyja. Jauna dar mergšė, tai vandenio to iš šaltinio parnešėm” (P. Apolonija Jazukevičiūtė, 82 m.).

„Sako, akis jau prausti, kaip šaltinis teka priešais saulį. Reikia prieš salės tekėjimų nuveic ir tada tuo vandeniu pasisemc, iš kur išteka, ir tadu prauscis akis ir gydo. Nikiparos šalcinis prieš saulį teka, teka iš vakarų in rytus. Maža, ku daug teka tįnais, reikia semti iš tos vietos, kur išaina tiktais” (P. Edvardas Česnulevičius, 86 m.).

„Per Jonines iš vakarų, kur šalcinis, būdavo, išteka, tai gėrė. Salon, ar ne, iš vakarų šitas šalciniukas išteka! Visadu visi in vakarus teka, o iš vakarų – mažai kur. Tai tadu, sako, ciej šalciniai labai pamačni. Tai tį, ton Nikiparon, iš vakarų in šic aina. Būdavo, aina Salon vis su buteliais, su kibiriukais parsineša vandenio. Ir per Jonines reikia, sako, rankas, burnų praucs, geria tų vandenį. Reikia, kad saulė būt netekėjus” (P. Marijona Čpalikaitė – Kvaraciejienė, 80 m.).

Norulių šaltinis
Norulių šaltinis 2023 02 23 © Donatas Greičiūnas
Norulių šaltinis
Norulių šaltinis 2023 02 23 © Donatas Greičiūnas

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *