Abromiškės

Abromiškės

Adresas

Abromiškės. Žemėlapyje pažymėta automobilių stovėjimo aikštelė, esanti šalia dvaro svirno

GPS

54.779094301344, 24.717071056366

Adresas

Abromiškės. Žemėlapyje pažymėta automobilių stovėjimo aikštelė, esanti šalia dvaro svirno

GPS

54.779094301344, 24.717071056366

Abromiškės – kaimas Elektrėnų savivaldybėje, 1 km į rytus nuo Elektrėnų, piečiau magistralės A1 Vilnius–Kaunas–Klaipėda. Seniūnaitijos centras. Piečiau nuo kaimo telkšo Abromiškių ežeras. Kaime išlikęs Abromiškių dvaras, XVI a. kultūros paminklas, su 15,5 ha ploto parku, yra trys tvenkiniai. Netoli yra Sabališkių koplyčia, pastatyta XIX a. pirmoje pusėje.

Kaimo vardas yra asmenvardinės kilmės – nuo vardo Abromas,  Abraomas – Abromiškių dvaro valdytojas 1571 m. buvo Abraomas Poniatovskis, tad tai yra dvarininkinis vietovardis.

Nuo XVI a. minimas Abromiškių dvaras. Jame XIX a. buvo didžiulė biblioteka (apie 20 tūkst. knygų), paveikslų kolekcija, 1812 m. karo metu jame yra nakvojęs Napoleonas.

Rašytinė Abromiškių kaimo istorija prasideda kartu su dvaru, kai 1571 m. Abrahamas Poniatovskis šioje vietovėje, aukščiausioje pelkingos teritorijos vietoje, pasistatė pirmuosius dvaro rūmus ir apsigyveno kartu su savo žmona Ona Gryniūte-Poniatovskiene. Tačiau gali būti, kad ši vietovė buvo gyvenama nuo neatmenamų laikų, randama senovės laikų radinių. Apie tai byloja užrašyta tautosakinė medžiaga:

Už tvarto žemai bala, kupstai, kemsynai, ten durpyne radau sudeginto ąžuolo liekanas ir ąžuolinę kuoką. Kotas ir galva tokia kaip puodas, nutašyta kirviu, gal sena. Kažkur nusimetė, patys dabar nerandam, sūnus vis ieško.

Abromiškės. – Aldona Skorupskienė, g. 1931 m.

Senų Abromiškių kiemavietė ėja lygiai su plentu. Čia pro mana namus iki Sabonia ėja gatvė, namai iš abiejų pusių galais stovėja.

Senosios Abromiškės. – Stasys Sareika, g. 1941 m.

Mūsų pirkia buvo dviejų galų, vienam gale kamara, kitam gyvenom. Kamaroj po grindim buvo skiepai, tę viską laikė, joj buvo šalta, ba ir vasarą po šiaudiniu stogu vėsu. Po stogu ant aukšto kabojo mėsa ir nebuvo, kad sukirmytų. Troboj stovėjo didelis pečius, duonkepė krosnis, ant jos žiemą miegojo, vasarą džiovino kriaušes, obuolius.

Abromiškės. – Česlovas Sevelis, g. 1932 m.

Čia, ant kalniuko, iškasė didelį akmenį. Sako, vėjo malūnas čia buvęs, vieta ir vadinasi Malūnėliai. Žmonės čia gyvenę senais laikais.

Abromiškės. – Aldona Skorupskienė, g. 1931 m.

Abromiškių dvaras
Abromiškių dvaras. Vytauto Didžiojo universitetas

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *