Burokaraisčio ežeras

Burokaraisčio ežeras 

Adresas

Burokaraisčio ežeras. Žemėlapyje pažymėta tiksli ežero vieta.

GPS

54.202453639689, 24.352655410767

Adresas

Burokaraisčio ežeras. Žemėlapyje pažymėta tiksli ežero vieta.

GPS

54.202453639689, 24.352655410767

Burokaraisčio ežeras

Burokaraisčio ežeras – ežeras pietų Lietuvoje, Varėnos rajone, apie 4,5 km į vakarus nuo Perlojos. Ilgis šiaurės – pietų – rytų kryptimi 2,5 km, plotis iki 0,29 km. Altitudė 108,2 m. Ežeras L raidės formos, jo dubuo – rininės kilmės. Giliausia vieta siekia 21,5 m gylį. Krantai statūs, aukšti, daugiausia apaugę mišku – rytuose stūkso Karužų miškas, vakaruose ir pietuose – Burokaraisčio miškas. Rytuose išteka Perkaso upelis (Amarnios intakas, Merkio baseinas).

Burokaraisčio ežero vakarinėje ir šiaurinėje pakrantėse yra Burokaraisčio, o pietinėje – Burokaraistėlės kaimai. Veikia 2 kaimo turizmo sodybos.

Ežero pavadinimas kilęs iš žodžių burõkas, brõkas („tokia daržovė“) ir raĩstas („mišku apaugusi pelkė“).

Už 460 m. į ŠR nuo kaimo kapinių, 370 m į ŠR nuo kelio į Gudakiemį atsišakojimo iš kelio Burokaraistelė – Nedzingė, ežero pakrantėje, melduose ties buvusia kaimo maudykla trykšta šaltinio akis.

Padavimai ir legendos

Sakmė pasakoja apie ežero dalį ties kaimo kapinėmis, kurios yra apie 15 m. virš ežero vandens linijos iškilusioje aukštumoje.

Prie Brokaraisčio kapinyno, Brokaraisčio ežere, yra užburtas pilnas grabas auksinių bei sidabrinių pinigų. Senelis 96 metų pasakoja apie tuos pinigus taip: „Aš dar mažas piemuo buvau, kai tie pinigai vienam iš Brokaraisčio žmogui pasirodė. Tasai Lapienis žvejodamas prisiyrė prie kapinyno, jau buvo rytas, saulė pakilusi kelis metrus nuo horizonto smarkiai kaitino. Žvejys panorėjo pasimaudyti. Nusirengė drabužius, tik žiūri viduryje ežero kas tik vilnina vandenį, ogi iškilęs grabas; žvejys pamatęs bėgt, girdi, šaukia žmogaus balsas: „Žmogau, sustok!” Priplaukęs prie kranto [grabas] atsidarė ir sako: „Žerk triskart.” tas senis žėrė tris kartus, norėjo ir ketvirtą, bet grabas užsidarydamas atkirto pusę irklo. Žvejys tiek išsižėrė, kad vos parmešė; tada gėrė su kunigais ir ponais.

Vieną kartą koks karalaitis mėginęs išleisti ežerą ir išsiimti pinigus, bet ponakt tapo neregys. Ir dabar tas iškastas per kalną upelis bėga (kalbama apie Perkaso upelį (Nedzingio dešinįjį intaką) Burokaraisčio ežero rytiniame gale). (P. „Senelis iš Kaibučių”. 96 m. U. Stasys Sinkevičius. Merkinės vid. m-klos 4 kl. moksl., 1926 m. – VAK)

Burokoraistis
Burokoraistis. 2024 05 01 Donatas Greičiūnas

Palikite atsiliepimą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *